• No results found

OMA EN MILAN PRATEN OVER VROEGER LES 1 G R O E P 1 E N 2 - L E E R L I J N E R F G O E D

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "OMA EN MILAN PRATEN OVER VROEGER LES 1 G R O E P 1 E N 2 - L E E R L I J N E R F G O E D"

Copied!
5
0
0

Bezig met laden.... (Bekijk nu de volledige tekst)

Hele tekst

(1)

OMA EN MILAN PRATEN OVER VROEGER – LES 1

G R O E P 1 E N 2 - L E E R L I J N E R F G O E D

Algemene informatie ---

Groep: groep 1 en 2

Tijdsduur: 10 minuten

Type: voorlezen

Onderwerp(en): vroeger

Leergebieden: cultureel erfgoed; geschiedenis

Begrippen: vroeger, herinneren, overgrootoma, overgrootopa

Vaardigheden: luisteren

Kerndoelen: 56

Doelen SLO leerplankader: Met alle zintuigen openstellen voor (persoonlijke)

erfgoedonderwerpen of -voorwerpen uit de culturele omgeving

Korte uitleg van de les ---

De leerlingen luisteren naar deel 1 van een driedelig verhaal en bekijken het bijbehorende voorwerp.

Benodigdheden ---

 Lesbrief

 Het hoefijzer uit de leskist

Organisatie ---

 Lesbrief doorlezen, verhaal doorlezen

 Hoefijzer – niet zichtbaar – klaarleggen

Doelstellingen ---

NA DEZE LES

 Begrijpen de leerlingen dat vroeger sommige dingen anders waren, en sommige dingen hetzelfde.

UITWERKING VAN DE LES

Inleiding ---

INTRODUCTIE

Vertel de leerlingen dat je een verhaaltje gaat voorlezen.

Uitvoering ---

Lees het verhaal deel 1 voor. Aan het eind laat je het hoefijzer zien. De leerlingen mogen het vasthouden en bekijken. Je kunt uitleggen hoe een hoefijzer op een paardenhoef werd geslagen.

Dit was om ervoor te zorgen dat de hoef niet te snel sleet op de weg.

Afsluiting ---

Vertel dat je morgen nog iets vertelt over oma en Milan.

(2)

OMA EN MILAN PRATEN OVER VROEGER – LES 2

G R O E P 1 E N 2 - L E E R L I J N E R F G O E D

Algemene informatie ---

Groep: groep 1 en 2

Tijdsduur: 10 minuten

Type: voorlezen

Onderwerp(en): vroeger

Leergebieden: cultureel erfgoed; geschiedenis

Begrippen: vroeger, herinneren, overgrootoma, overgrootopa

Vaardigheden: luisteren

Kerndoelen: 56

Doelen SLO leerplankader: Met alle zintuigen openstellen voor (persoonlijke)

erfgoedonderwerpen of -voorwerpen uit de culturele omgeving

Korte uitleg van de les ---

De leerlingen luisteren naar deel 2 van een driedelig verhaal en bekijken het bijbehorende voorwerp.

Benodigdheden ---

 Lesbrief

 De vingerhoed en het hoefijzer uit de leskist

Organisatie ---

 Lesbrief doorlezen, verhaal doorlezen

 Vingerhoed – niet zichtbaar – klaarleggen

Doelstellingen ---

NA DEZE LES

Begrijpen de leerlingen dat vroeger sommige dingen anders waren, en sommige dingen hetzelfde.

UITWERKING VAN DE LES

Inleiding ---

INTRODUCTIE

Het hoefijzer ligt goed zichtbaar op een tafel of op je bureau. Vertel de kinderen dat je weer iets gaat voorlezen over oma en Milan.

Uitvoering ---

Lees het verhaal deel 2 voor. Aan het eind laat je de vingerhoed zien. De kinderen mogen hem vasthouden en bekijken.

Afsluiting ---

Vertel dat je morgen nog iets vertelt over oma en Milan.

(3)

OMA EN MILAN PRATEN OVER VROEGER – LES 3

G R O E P 1 E N 2 - L E E R L I J N E R F G O E D

Algemene informatie ---

Groep: groep 1 en 2

Tijdsduur: 10 minuten

Type: voorlezen

Onderwerp(en): vroeger

Leergebieden: cultureel erfgoed; geschiedenis

Begrippen: vroeger, herinneren, overgrootoma, overgrootopa

Vaardigheden: luisteren

Kerndoelen: 56

Doelen SLO leerplankader: Met alle zintuigen openstellen voor (persoonlijke)

erfgoedonderwerpen of -voorwerpen uit de culturele omgeving

Korte uitleg van de les ---

De leerlingen luisteren naar deel 3 van een driedelig verhaal en bekijken het bijbehorende voorwerp.

Benodigdheden ---

 Lesbrief

 Het hoefijzer, de vingerhoed en het speelgoedje uit de leskist

Organisatie ---

 Lesbrief doorlezen, verhaal doorlezen

 Speelgoedje – niet zichtbaar – klaarleggen

Doelstellingen ---

NA DEZE LES

Begrijpen de leerlingen dat vroeger sommige dingen anders waren, en sommige dingen hetzelfde.

UITWERKING VAN DE LES

Inleiding ---

INTRODUCTIE

Het hoefijzer en de vingerhoed liggen goed zichtbaar op een tafel of op je bureau. Vertel de kinderen dat je weer iets gaat voorlezen over oma en Milan.

Uitvoering ---

Lees het verhaal deel 3 voor. Aan het eind laat je het speelgoedje zien. De kinderen mogen het vasthouden en bekijken.

Afsluiting ---

Deze keer vertel je niet dat je morgen nog iets over oma en Milan zult vertellen.

(4)

OMA EN MILAN PRATEN OVER VROEGER – LES 4

G R O E P 1 E N 2 - L E E R L I J N E R F G O E D

Algemene informatie ---

Groep: groep 1 en 2

Tijdsduur: 15-20 minuten

Type: verwerkingsles

Onderwerp(en): vroeger

Leergebieden: cultureel erfgoed; geschiedenis, taal

Begrippen: vroeger, herinneren

Vaardigheden: luisteren

Kerndoelen: 56

Doelen SLO leerplankader: Met alle zintuigen openstellen voor (persoonlijke)

erfgoedonderwerpen of -voorwerpen uit de culturele omgeving;

Begeleid onderzoeken en dat wat hij ziet, ruikt, hoort, proeft of voelt benoemen; Met hulp het erfgoed beleven en fantaseren over de historie door te kijken, te praten en te vragen; Belangstelling voor wat andere leerlingen hebben verbeeld, verteld of (na-)gespeeld

Korte uitleg van de les ---

De kinderen bekijken alle voorwerpen van oma en praten na over de verhaaltjes.

Benodigdheden ---

Het hoefijzer, de vingerhoed, het tolletje, de nagel, het speldenkussen, het beeldje, de koektrommel

Organisatie ---

 Lesbrief doorlezen

 Alle voorwerpen klaarleggen.

Doelstellingen ---

NA DEZE LES

Begrijpen de leerlingen dat vroeger sommige dingen anders waren, en sommige dingen hetzelfde.

Begrijpen de leerlingen dat voorwerpen je kunnen helpen herinneren aan vroeger .

UITWERKING VAN DE LES

Inleiding ---

INTRODUCTIE

Het hoefijzer, de vingerhoed en het tolletje liggen goed zichtbaar op een tafel of op je bureau. De kinderen hebben door dat je het weer over oma en Milan gaat hebben.

(5)

Uitvoering ---

Je tovert de leskist met spullen tevoorschijn. Laat het koektrommeltje zien. ‘Herkennen’ de kinderen dit? Laat vervolgens het beeldje zien. ‘Herkennen’ de kinderen het?

Laat dan ook nog zien:

- De nagel: die werd (en wordt nog steeds) gebruikt om het hoefijzer mee tegen de paardenhoef te spijkeren.

- Het speldenkussen: dat gebruikte overgrootoma bij het naaien.

Verdere info:

- Het koektrommeltje waar Milan steeds een koekje uit kreeg, is uit de jaren ’70, de tijd dat oma haar huishouden opzette.

- Het beeldje waar Milan elke keer naar keek als hij bij oma was, had oma al heel lang, sinds ze haar huishouden opzette.

De kinderen kunnen de spullen bekijken en bestuderen. Je kunt uitleggen hoe de nagel werd gebruikt (als een spijker) en het speldenkussen.

Praat na over het verhaal en over hoe spulletjes je kunnen helpen herinneren aan dingen van vroeger.

Je kunt vragen of de kinderen ook zulke spulletjes hebben, thuis. Waarom ze dingen bewaren, of waarom hun ouders of grootouders dingen bewaren.

Afsluiting ---

Je kunt de kinderen meegeven dat ze zelf aan hun oma’s en opa’s kunnen gaan vragen hoe het vroeger was. Eventueel kun je in een latere les hierop terugkomen. Heeft iemand iets gehoord over vroeger van oma of opa? Hadden opa/oma ook spullen bewaard waar ze een herinnering aan hadden?

Referenties

GERELATEERDE DOCUMENTEN

Dat daarom ook rivier de Amstel zo’n belangrijke functie had in de omgeving van Amstelland en Amsterdam: deze werd gebruikt om goederen of mensen te vervoeren van

Voor deze opleiding komen we samen in een locatie waar deelnemers zich (max per 2) kunnen spreiden over verschillende lokalen met elk een eigen computer of laptop?. Zo krijgen

 Zijn de leerlingen zich ervan bewust dat sommige voorwerpen van betekenis kunnen zijn voor iemand?.  Hebben de leerlingen een tentoonstelling gemaakt van

Door de centrale ligging naast Leiden Centraal is The Field perfect bereikbaar met alle vormen van vervoer!. The Field is dé proeftuin voor duurzaamheid en circulariteit in

In De collegejaren doet Fry oprechte pogingen om zichzelf te verklaren aan de hand van die familiegeschiedenis, zijn vrien- den, zijn getroebleerde jeugd, zijn onstilbare honger

Door je handen te wassen met water en zeep en door huishoudelijk schoon te maken verwijder je al het grootste deel van het Corona virus.. Desinfecteren is alleen

Door het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt jaarlijks aan de provincie Flevoland een Doeluitkering Verkeersveiligheid van ƒ800.000,= beschikbaar gesteld.. Voor het laatst

Groningen biedt een 3-jarige opleiding aan, dit omdat de ervaring is dat de buitenlandse studenten die kiezen voor het volgen van een opleiding in een ander land, vaker