• No results found

Naam student: Stephanie Van Hoe Leergroep OLO3A Naam mentor: Klas 6 de lj Aantal lln.: 15 School:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Naam student: Stephanie Van Hoe Leergroep OLO3A Naam mentor: Klas 6 de lj Aantal lln.: 15 School:"

Copied!
5
0
0

Bezig met laden.... (Bekijk nu de volledige tekst)

Hele tekst

(1)

ARTEVELDEHOGESCHOOL Campus Brusselsepoortstraat, Brusselsepoortstraat 93 – 9000 Gent Bachelor in het ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS

Naam student: Stephanie Van Hoe Leergroep OLO3A

Naam mentor: Klas 6

de

lj Aantal lln.: 15

School:

DONDERDAG 21/04/2016 Handtekening mentor + datum:

Van 09u20 tot 10u10

Leergebied(onderdeel): Nederlands: begrijpend lezen Lesonderwerp: Thema 9 - les 5: Kampioen!

Leerinhoud:

Feiten, begrippen, relaties, methodes, attitudes.

 wielrenner

 kampioen

 extreem

 overwinning

 coach-trainen

 samenwerken

Leerplandoelen: Onderwijsnet:

VVKBaO

Deelleerplan: Nederlands lezen net: VVKBaO

 Le2.2.2: talige boodschappen decoderen, begrijpen en interpreteren:

- Achterhalen van informatie in informatieve en instructieve teksten, waaronder schema’s, tabellen en digitale bronnen.

- Ordenen van informatie en meningen bij het lezen van school- en studieteksten en andere instructieve teksten, en bij systematisch geordende bronnen, waaronder digitale bronnen.

Lesdoelen:

1. Herkennen van personen op een foto.

2. Vertellen over hoofdpersonages en belangrijkste gebeurtenissen in een verhaal.

3. Gevraagde informatie uit een tekst halen.

4. Uiten van persoonlijke gevoelens.

Geven van mening over karakters van een tekst.

Beginsituatie specifiek voor deze les:

Situering in het leerproces:

aanbreng inoefening herhaling evaluatie

Voorkennis van de klasgroep:

 Dit is de 4

de

les rond het thema ‘Extreme sporten’.

Leerling-specifieke gegevens:

Leerling x en y hebben dyslexie: samenwerken met sterke taalvaardige leerling + ICT-

ondersteuning bieden.

(2)

Bronnen:

volgens de APA-normen

Batsleer E., Maertens K., e.a., Tijd voor taal accent, Taal handleiding, Uitgeverij Van In, Wommelgem, 2011, pg.363-374.

Batsleer E., Maertens K., e.a., Tijd voor taal accent, Taal werkboek, Uitgeverij Van In, Wommelgem, 2011, pg.75-78.

Batsleer E., Maertens K., e.a., Tijd voor taal accent, Taal werkboek, Uitgeverij Van In, Wommelgem, 2011, pg. 85-87.

Bijlagen:

bordschema, ingevulde werkbladen, teksten, …

 Foto’s wielrenners + supporter

 werkboek pg.85-87

 handboek pg. 75-78

 cover boek ‘Kampioen!’

Materiaal/locatiewijziging:

 foto’s wielrenners + supporter

 werkboek pg. 85-87

 handboek pg. 75-78

 cover boek ‘Kampioen!’

 ingesproken voorleesfragmenten boek

LESOPBOUW

1. Inleiding: gesprek over wielrennen a.d.h.v. foto’s.

oriëntatie instructie verwerking afronding

5’ 1 Foto Eddy Merckx, Tom Boonen en supporter.

1

Timing!

Instructie

Jullie krijgen enkele foto’s van wielrenners te zien. Aan jullie om te raden wie er op de foto is afgebeeld.

- Wie is de man op de foto? Eddy Merckx.

Extra info om te vertellen aan de leerlingen:

Deze man is een wielrenner die vooral tussen de jaren ’60 en ’80 actief was.

Hij heeft liefst 525 wedstrijden gewonnen en wordt gezien als de meest succesvolle wielrenner.

Sommige sportjournalisten noemen hem zelf ‘de wielergod’ door zijn aantal overwinningen.

Een andere naam die hij vaak krijgt is ‘de kannibaal’. Hij won 5 keer de Tour de France én het wereldduurrecord.

- Wie is deze man op de foto? Tom Boonen.

Extra info om te vertellen aan de leerlingen:

Ook hij is een enorm bekende, succesvolle wielrenner. Hij won meer dan 180 wedstrijden, Hij is al 2 keer Belgisch kampioen geweest en een keer wereldkampioen.

(3)

2. Klassikaal voorlezen 1

ste

hoofdstuk uit het boek ‘Kampioen!’.

oriëntatie instructie verwerking afronding

5’ 2 Verhaal, cover boek.

2

Instructie

Straks lees je een fragment uit het boek ‘Kampioen’, geschreven door Frank Geleyn. Daarin speelt Max de hoofdrol. Hij is een jonge wielrenner en een ongelooflijke fan van Tom Boonen.

Ik zal jullie nu het eerste hoofdstuk uit het boek eens voorlezen...

Richtvragen

- Wanneer vindt dit plaats? Tijdens een training.

- Waar bereidt Max zich op voor? Op het kampioenschap van zondag.

- Wat heeft de vader van Max met Max zijn carrière te maken? Hij is zijn coach.

3. Klassikaal overlopen opdracht.

oriëntatie instructie verwerking afronding

5’ 1-2 Stappenplan.

3

Instructie

Zo, dit was het eerste hoofdstuk uit het boek. Zo dadelijk zal je zelf een ander fragment lezen uit het boek.

STAPPENPLAN:

1. Lezen voorflap van het boek.

2. Oplossen oefening 1 +2 werkboek.

3. Lezen fragment handboek pg. 75-78 (per 2) 4. Oplossen oefening 3 -10 in het werkboek.

4. Individueel: lezen flaptekst (in stilte) + maken opdrachten werkboek.

oriëntatie instructie verwerking afronding

10’ 3 Handboek pg; 85-87, werkboek pg. 75, bordboek.

4

Leerling x en y: ingesproken voorleesfragmenten.

Instructie

Iedereen mag nu eerst de voorflap bekijken en het fragment er naast in stilte te lezen. Als je hier mee klaar bent, probeer je opdracht 1 en 2 al eens op te lossen.

Nadien overlopen we dit samen.

Richtvragen

- Wie kent de betekenis van het woord ‘fanatiek’?

- Kan je de betekenis van het woord uit de tekst afleiden?

(4)

5. Per twee: luidop voorlezen fragment.

oriëntatie instructie verwerking afronding

10’ 2-3 Handboek pg. 75-78.

Duidelijke afspraken! Leerling x en y (dyslexie) bij sterke lezers plaatsen.

Instructie

Nu we de voorflap eens van dichterbij hebben bekeken, gaan we een ander fragment uit het boek lezen. Dit fragment kan je terugvinden in het handboek op pagina 75.

Jullie mogen per 2 dit fragment lezen. Je verdeelt het lezen van de tekst onder elkaar. Één iemand begint dus met voorlezen, nadien leest de andere een deel van het fragment.

Niveaudifferentiatie

Leerling x en y bij een sterkere lezen plaatsen. (dyslexie)

6. Per twee: opdrachten werkboek.

oriëntatie instructie verwerking afronding

5’ 3 Werkboek pg. 85-87, bordboek.

Instructie

Als jullie de tekst volledig hebben gelezen, nemen jullie er het werkboek terug bij. (pg. 85) Daar staan nog allerlei vragen over dit fragment. Oefening 3 t.e.m. 9 mogen dus worden gemaakt.

Deze mag je proberen op te lossen. Je doet dit per twee, nadien overlopen we klassikaal.

Tempodifferentiatie

Leerlingen die vroeger klaar zijn, mogen starten met opdracht 10. Hier moeten jullie een korte samenvatting geven van wat er op het einde van het fragment gebeurt...

Indien jouw buur ook vroeger klaar is, mogen jullie dit samen bespreken.

Je mag elkaar beoordelen over hoe de samenvatting is opgesteld:

- Is er teveel informatie om over een samenvatting te spreken? (details) - Of is er juist te weinig informatie opgeschreven? (hoofdzaken)

7. Afronding: gesprek extreem sporten.

oriëntatie instructie verwerking afronding

5’ 4-5

Instructie

We zijn al enkele dagen bezig met het thema ‘extreme sporten’. Toch is wielrennen geen extreme sport. Wat zich hier wel afspeelt, is het extreem sporten.

(verschil extreme sporten - extreem sporten!) Richtvragen

- Wat zouden ze hier mee bedoelen, met extreem sporten? Tot het uiterste gaan om te bereiken wat je wil bereiken, de beste willen zijn.

-

(5)

- Kan dit verhaal in het leven echt gebeuren?

Zal Max het kampioenschap winnen denk je?

Om het antwoord op deze spannende vraag te weten, kunnen jullie altijd het boek eens volledig lezen: ‘Kampioen’ van Frank Geleyn.

Referenties

GERELATEERDE DOCUMENTEN

Aftrekkingen van het type HT-H, HT-T, HT-E, HT-HT en H-HT correct oplossen door aftrekker af te trekken van het aftrektal.. Twee getallen van elkaar aftrekken: twee of meer

Voor vaardigheden waarbij je benodigdheden voor een patiënt klaar moet leggen mag je het protocol er wel bijhouden. Alle vaardigheden dienen aan het einde van het eerste leerjaar

Evalueer hier je eigen didactisch handelen: wat zou je behouden of veranderen mocht je dit tussendoortje nog eens geven.. Denk aan voorbereiding

Vaardigheden/ kennis die leerlingen nodig hebben voor deze les: - Lesdoel(-en) – wat kunnen en kennen de leerlingen aan het einde van de les: ze weten dat vroeger en nu

- 17.2 nadenken over woorden (signaalwoorden, verwijswoorden) die belangrijk zijn in de tekst, om zo de tekst beter te begrijpen. In eigen woorden vertellen wanneer een foto

Beginsituatie: De leerlingen maken veel werkjes, maar doen niet zo veel aan plakken en knippen.. Lesverloop Tijd Leerinhoud

Met deze twee varianten kunnen we alle digitale schakelingen maken, van digitale poorten, geheugens, tot de processor van je computer of mobiele

Zijn ogen lopen over, zijn neus ook, warm bloed kriebelt langs zijn bovenlip, over zijn mond… ‘O nee,’ snikt hij.. Maar als hij het grind opnieuw hoort knerpen, vliegt hij overeind