• No results found

LESVOORBEREIDING 3E JAAR (verkorte vorm)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "LESVOORBEREIDING 3E JAAR (verkorte vorm)"

Copied!
5
0
0

Bezig met laden.... (Bekijk nu de volledige tekst)

Hele tekst

(1)

LESVOORBEREIDING 3E JAAR (verkorte vorm)

Stageschool: GO! Freinetschool De Boomhut Koning Leopold III laan 102 8200 Brugge

Naam en e-mailadres student:

Sien Huwel

sien.huwel@student.howest.be Klas: 2de graad

Mentor: dhr. Stijn De l’Ange Academiejaar: 2015 – 2016 Datum: dinsdag 17/11/2015 Semester: 5 Stageweek: 1 Uur: van 13.20 uur tot 14.10 uur Pedagoog: Mevrouw K. Vanrobaeys

Leergebied/domein: Muzische vorming / Media

Lector: mevr. M. Syryn mevr. L. Mareel mevr. T. Engels 1 LESONDERWERP + MEDIA

Thema Aspect Techniek Materiaal

Werkstuk

‘Animatiefilm’:

Stop-motion filmpje maken

/ Stop-motion

Tekst inspreken

Papier

Kleurpotloden / stiften

Storyboards Stop-motion filmpje leerkracht

2 BEGINSITUATIE

De leerlingen hebben reeds in samenspraak met de leerkracht de onderwerpen gekozen voor een nieuw project. Naast het zelfstandig werken rond het project, voorziet de leerkracht enkele werkstukactiviteiten om dieper in te gaan op bepaalde onderwerpen.

In de komende twee lessen maken de leerlingen in groep een eigen stop-motion filmpje. De filmpjes worden op het einde van de week op het groot forum voorgesteld aan de ganse school (en ouders).

In deze les wordt het thema alsook de verhaallijn van het filmpje bepaald. De nodige personages worden alsook ontworpen. In de volgende les wordt het stop-motion filmpje gemaakt en gemonteerd.

De les sluit aan bij het onderwerp ‘Animatiefilm’, gekozen door het groepje van Tuur en Gilou. Deze leerstof is nieuw voor de leerlingen.

Howest Brugge - Campus SJS Bachelor in het onderwijs, lager onderwijs

St.-Jorisstraat 71, 8000 Brugge Tel.: 050 33 32 68 Fax: 050 34 62 54 Opleidingscoördinator: leen.van.der.stock@howest.be Stagecoördinator: carine.vanmassenhove@howest.be Pedagoge: katelijn.vanrobaeys@howest.be www.howest.be

(2)

3 LESSTRUCTUUR 1. Waarnemen

1.1. Stop-motion filmpje bekijken 1.2. Stappen overlopen

2. Verwerken en vormgeven 2.1. Thema bepalen

2.2. Storyboard opstellen 2.3. Personages tekenen

3. Communiceren en reflecteren 3.1. Afwerken

4 BORDPLAN

1. 2.

3. 4.

5 LITERATUUR

Leerplan

(s.d) Online leerplan Muzische vorming GO! Geraadpleegd op 6 november 2015. Beschikbaar op:

http://pro.g-o.be/blog/documents/muzische%20vorming%20-%20lo.pdf

6 LESDOELEN De leerlingen:

a) werken samen in groep;

b) doen beroep op hun creativiteit;

c) verzinnen een anekdote;

d) passen de techniek van de stop-motion film toe.

(3)

7 LEERPLANDOELEN EN EINDTERMEN Leerplan Muzische vorming GO!

4.5 Media (p.50 en 51)

5.2 De leerlingen kunnen de verschillende stemmingen die door beelden en geluiden opgeroepen worden combineren.

5.2 De leerlingen kunnen eenvoudige hedendaagse audiovisuele opnamen en weergavetoestellen (informatiedragers) die het groot publiek kent en gebruikt aanwijzen, benoemen en technisch bedienen.

Leerplan Nederlands GO!

1.2.3 Schrijven

Gevorderde geletterdheid Communicatief schrijven

Schrijven van narratieve en artistiek-literaire teksten (p.91) 1.2.3. 144 Korte, eenvoudige verhalen en gedichten schrijven.

Eindtermen Muzische vorming Media

ET 5.2 De leerlingen kunnen ervaren dat een visueel beeld al dan niet vergezeld van een nieuw geluid steeds een nieuwe werkelijkheid kan oproepen.

ET 5.3 De leerlingen kunnen soorten van eenvoudige hedendaagse audiovisuele opnamen en weergavetoestellen (informatiedragers) aanwijzen, benoemen en ze creatief bedienen.

Eindtermen Nederlands Schrijven

ET 4.1 De leerlingen kunnen overzichten, aantekeningen, mededelingen op- en overschrijven.

Eindtermen Sociale vaardigheden

ET 1.5 De leerlingen kunnen bij groepstaken leiding geven en onder leiding van een medeleerling meewerken.

8 LESVERLOOP 1 Waarnemen

1.1 Stop-motion filmpje bekijken

 De leerkracht stelt volgende vragen:

 Wie kan mij enkele voorbeelden geven van een animatiefilm?

 Wat is een animatiefilm?

 Weten jullie hoe een animatiefilm wordt gemaakt?

De leerkracht laat enkele leerlingen aan het woord.

 De leerkracht deelt mee dat de leerlingen zelf een animatiefilm zullen maken, meer bepaald een stop-motion filmpje.

 Om de stop-motion techniek uit te leggen, toont de leerkracht een filmpje. (Dit filmpje is door de leerkracht zelf gemaakt.)

 De leerkracht legt de stop-motion techniek nadien nog eens in eigen woorden uit.

(4)

Een stop-motion filmpje wordt gemaakt met veel foto's die kort na elkaar worden weergegeven.

Het fototoestel neemt slechts 1 beeld op. Daarna wordt het object verschoven en wordt er opnieuw een beeld genomen. Dan worden alle foto’s verzameld en met korte tussentijd na elkaar getoond. Het resultaat is dat een stilstaand voorwerp toch in beweging komt.

1.2 Stappen overlopen

 De leerkracht overloopt de stappen die de leerlingen tijdens deze les zullen doorlopen. Elke stap wordt uitgelegd aan het bord.

 Stappen:

1) Groepen vormen: de leerlingen vormen vijf groepen van vier (of vijf) leerlingen. De leerlingen blijven bij voorkeur aan hun eilandje zitten. De drie overige leerlingen sluiten aan bij een andere groep.

2) Thema kiezen: de leerlingen kiezen een thema waarrond ze zullen werken.

3) Titel bedenken: de leerlingen bedenken een titel voor hun filmpje die past binnen het gekozen thema.

4) Storyboard maken: de leerlingen schrijven een verhaallijn uit.

5) Figuren maken: de leerlingen tekenen de personages en objecten die voorkomen in het verhaal en knippen deze uit.

2 Verwerken en vormgeven 2.1 Thema bepalen

 Na de uitleg gaan de leerlingen zelfstandig aan het werk.

 De leerlingen bespreken binnen hun groepje rond welk thema ze willen werken. De leerkracht geeft enkele voorbeelden.

 Vervolgens brainstormen de leerlingen (kort) over een mogelijk verhaal. Ze kiezen één detail/verhaalelementje uit dat ze verder zullen uitwerken.

 Tenslotte bedenken de leerlingen een leuke titel voor hun filmpje.

 De leerkracht overloopt elk groepje en noteert het gekozen thema alsook de titel van hun filmpje.

2.2 Storyboard opstellen

 Op basis van het gekozen verhaalelement en de titel stellen de leerlingen een storyboard op.

Mits het maken van een stop-motion film heel veel tijd vergt, mag de verhaallijn niet lang zijn.

 Elke groep krijgt een blad. Op dit blad zijn acht vakjes voorzien. In elk vak noteren de leerlingen één specifieke ‘actie’. De verhaallijn moet dus in acht verschillende acties/stappen verteld kunnen worden.

 Op deze manier heeft de leerkracht alvast enige controle over de duur van het filmpje.

 Het opstellen van een storyboard is een zeer belangrijke stap bij het maken van een stop- motion film. De leerkracht ziet er niet alleen op toe dat de leerlingen geen grote verhaallijn uitschrijven, maar ook dat de ‘acties’ niet te ingewikkeld zijn. Ze moeten door kleine verplaatsingen van de figuren uit te voeren zijn. (Dit is belangrijk in functie van de volgende les.)

2.3 Personages tekenen

 Na het opstellen van het storyboard, worden de personages en objecten die in het filmpje voorkomen, ontworpen.

(5)

 De leerlingen kijken op hun storyboard welke verschillende figuren en objecten in het verhaal aan bod komen. Vervolgens worden deze figuren onder de groepsleden verdeeld.

 Elke leerling tekent zijn/haar figuren op een blad en kleurt deze in. Ze mogen hierbij potloden en/of stiften gebruiken.

 De leerlingen zorgen ervoor dat ze op voorhand een bepaalde grootte hebben afgesproken.

Dit om bijvoorbeeld te vermijden dat een mannetje groter zou zijn dan een huis.

3 Communiceren en reflecteren 3.1 Afwerken

 Mits er op donderdag nog een vervolg-les gepland staat, wordt er nog geen reflectiemoment gehouden. Dit gebeurt wel op het einde van de volgende les.

 Indien de figuren nog niet werden uitgeknipt, werken de leerlingen dit nu verder af.

 Indien een leerling uit het groepje eerder klaar is, dan helpt hij/zij mee met de andere groepsleden.

 De leerkracht deelt aan elke groep een enveloppe uit waarin de leerlingen hun figuren kunnen bewaren. De leerkracht duidt binnen elk groepje een verantwoordelijke aan voor het bijhouden van de enveloppe.

 Op het einde van de les laat de leerkracht de leerlingen in hun weekwerkmap noteren dat ze tegen de volgende les (op donderdag 19 november) een fototoestel moeten meebrengen naar de klas. Eén fototoestel per groepje volstaat.

Referenties

GERELATEERDE DOCUMENTEN

Op basis van deze informatie hebben we de route van instroom van de leerlingen in beeld gebracht en hebben we scholen voor voortgezet onderwijs (praktijkonderwijs, regulier

Om het heel boud te zeggen: elke toon die je speelt terwijl je diep in je muziek zit, is de moeite waard; elke toon die je speelt terwijl je niet of nauwelijks in de muziek zit,

De gemiddelde score van eigen school (GSES) De gemiddelde score van andere scholen (GSOS) Het verschil tussen GSES en GSOS.

[r]

Samen zoeken we naar oplossingen voor allerlei vragen die te maken hebben met school, opvoeding of de thuissituatie2. U kunt bijvoorbeeld bij mij terecht wanneer uw kind niet lekker

Kerstchallenge 1: Een echt samen, warm, gezellig gevoel creeëren met alle kinderen en leerkrachten van de Vijf Eiken.. We zingen met alle groepen van de Vijf Eiken, voor aanvang

Wanneer de betekenis duidelijk is, proberen de leerlingen zelf een Woordwoeler te maken van de zin ‘Zand erover is verstandig’?. (Zand erover

Wederom heeft de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) de gemiddelde groepsgrootte vastgesteld door middel van een representatieve steekproef. 1 Daarnaast heeft