GA VERDER HULP
HULP
aantal goede antwoorden:
Luuk 8
Bram 8
Tess 4
Noor 12
Gemiddelde berekenen:
Stap 1: Tel de getallen bij elkaar op.
8 + 8 + 4 + 12 = 32
Stap 2: Deel de uitkomst door het aantal getallen.
32 : 4 = 8
Het gemiddelde van de groep is 8 goede antwoorden.
Hoe lang zijn wij gemiddeld? 138 cm 145 cm 147 cm 153 cm
156 cm
De totale lengte gedeeld door het aantal kinderen.
optellen met de rekenmachine delen met rekenmachine
# # # # 1 5 6 = ##.## 739
# # # # # # # # # # # # 1 3 8 + 1 4 5 + 1 4 7 + # # # # 1 5 3 + # # # # # # 7 3 9 : 5 = ##.## 147,8
1
Welke som hoort erbij? Reken het gemiddelde uit.Leila maakt een fietstocht.
Het eerste uur rijdt ze 18 km.
Het tweede uur 14 km en het derde uur 13 km.
Hoeveel rijdt zij gemiddeld per uur?
Loek speelt maandag 3 computerspelletjes, dinsdag 4, woensdag 5, donderdag 4, vrijdag 6 en zaterdag 8.
Hoeveel spelletjes zijn dit gemiddeld per dag?
optelsom:
18 + 14 + 13 = 45
deelsom:
45 : 3 = 15
antwoord:
15 km
optelsom:
3 + 4 + 5 + 4 + 6 + 8 = 30
deelsom:
30 : 6 = 5
antwoord:
5 spelletjes
GA VERDER
2
Reken het gemiddelde uit.De kinderen hebben loten verkocht voor hun sportclub. Bereken van elke dag de gemiddelde opbrengst per dag.
maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag
Joep € 27,20 € 16,64 € 53,- € 37,30 € 12,15
Rosalie € 54,70 € 21,35 € 48,10 € 33,20 € 28,98
Lynn € 26,85 € 40,30 € 23,20 € 15,95 € 31,40
Anton € 11,15 € 28,65 € 32,75 € 25,45 € 17,25
Niek € 9,50 € 10,35 € 37,75 € 20,- € 35,85
Aiara € 14,90 € 9,55 € 31,10 € 23,38 € 26,35
maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag
schatting
€ 25,- € 20,- € 40,- € 25,- € 25,-
gemiddelde opbrengst
€ 24,05 € 21,14 € 37,65 € 25,88 € 25,33
Welke dag is de gemiddelde opbrengst van de verkoop het hoogst?
woensdag
Hoeveel is voor de hele week de gemiddelde opbrengst per dag?
Dit is € 26,81.
3
Welke som hoort erbij? Reken het gemiddelde uit.Maudi haalt in 5 dagen € 85,- op met het verkopen van koekjes.
Hoeveel is dit gemiddeld per dag?
Mart, Tom en Lisanne smeren 204 broodjes.
Hoeveel broodjes zijn dat gemiddeld per persoon?
deelsom:
85 : 5 = 17
antwoord:
€17,- per dag
deelsom:
204 : 3 = 68
antwoord:
68 broodjes per persoon
Giovanni fietst de eerste dag 24 km. De tweede dag 44 km, de derde dag 28 km en de vierde dag 32 km. Hoeveel fietst hij gemiddeld per dag?
Lars traint op maandag en vrijdag van 18:00 uur tot 21:00 uur, op dinsdag van 19:00 uur tot 21:00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 14.00 uur. Hoeveel uur traint hij gemiddeld per dag?
optelsom:
24 + 44 + 28 + 32 = 128
deelsom:
128 : 4 = 32
antwoord:
32 km per dag
optelsom:
3 + 3 + 2 + 4 = 12
deelsom:
12 : 4 = 3
antwoord:
3 uur per dag
KLAAR!
4
Reken het gemiddelde uit.maandag 14 graden dinsdag 15 graden woensdag 19 graden donderdag 23 graden vrijdag 26 graden zaterdag 24 graden
zondag 26 graden
Laat zien hoe je rekent.
14 + 15 + 19 + 23 + 26 + 24 + 26 = 147 147 : 7 = 21
De gemiddelde temperatuur is
21
graden.5
Reken uit. Hoe oud is de meester?Er zitten 32 kinderen in mijn groep. Als je mijn leeftijd niet meetelt, is de gemiddelde leeftijd precies 11 jaar. Als je mijn leeftijd wel meetelt, dan is de gemiddelde leeftijd precies 12 jaar.
Laat zien hoe je rekent.
De kinderen zijn samen 32 × 11 = 352 jaar.
Met de meester erbij zijn ze samen 33 × 12 = 396 jaar.
Het verschil is 396 − 352 = 44 jaar. Dat is de leeftijd van de meester.
GA VERDER HULP
HULP
h t
7 5
×10
5 0
, , , E 0 7
t h d
t h d
5 :10
:100
7 5
, , , ,
D H T E
1 7 5
1 7
1
1
Reken uit.Vul in.
×
€ 0,02
€ 7,80 6,9 km 3,18 kg
10 20 100 200 1000
€ 0,20
€ 78,- 69 km
€ 0,40
€ 156,- 138 km
€ 2,-
€ 780,- 690 km 31,8 kg 63,6 kg 318 kg
€ 4,-
€ 1560,- 1380 km 636 kg
€ 20,-
€ 7800,- 6900 km 3180 kg
2
Welke som hoort erbij?Reken uit.
10 grote dozen wegen samen 435 kilogram.
De dozen zijn allemaal even zwaar.
Hoeveel weegt 1 doos?
In 1 liter aardbeienijs gaat 100 gram aardbeien.
De ijsmaker heeft 3650 gram aardbeien.
Hoeveel liter aardbeienijs kan hij maken?
som:
435 : 10 = 43,5
antwoord:
43,5 kg
som:
3650 : 100 = 36,50
antwoord:
36,50 l
delen door 10 en 100.
KLAAR!
3
Reken uit.100 × 6,4 =
640
100 × 4,35 =
435
100 × 8,2 =
820
100 × 5,95 =
595
100 × 0,55 =
55
1000 × 0,95 =
950
1000 × 6,2 =
6200
1000 × 0,03 =
30
1000 × 5,8 =
5800
1000 × 4,07 =
4070
100 × € 1,65 =
€ 165,-
10 × 6,26 m =
62,6 m
1000 × € 0,45 =
€ 450,-
10 × 0,3 m =
3 m
100 × 9,8 m =
980 m
4
Reken uit.4,3 : 10 =
0,43
72,60 : 10 =
7,26
12 : 10 =
1,2
5 : 10 =
0,5
90,8 : 10 =
9,08
10 : 100 =
0,10
8375 : 100 =
83,75
494 : 100 =
4,94
52 : 100 =
0,52
7130 : 100 =
71,30
€ 639,- : 100 =
€ 6,39
€ 4,70 : 10 =
€ 0,47
22 m : 100 =
0,22 m
5,6 m : 10 =
0,56 m
815 m : 100 =
8,15 m
5
Wat staat er onder de vlek?Vul in.
×
100 m = 365 m
×
10 € = € 82,-
×
1000 € = € 40,-
3,65 8,20 0,04
×
1000 km = 500 km
× 0,9 l = 90 l
×
10 € = € 82,50
0,5 100
8,25
× 6,01 kg = 60,1 kg
×
1000 € = € 900,-
×
100 m = 1 m
0,90 0,01 10
6
Maak de sommen af.Kies uit: 10, 100 of 1000.
54,7 :
10
= 5,474669 :
1000
= 4,669710 :
100
= 7,10896 :
10
= 89,63,8 :
10
= 0,38324,9 :
100
= 3,249 361 :1000
= 0,361 2470 :10
= 24755,99 :
10
= 5,599 325 :100
= 3,257 :
100
= 0,076,2 :
10
= 0,62349 :
1000
= 0,34974 :
1000
= 0,0745912 :
100
= 59,12GA VERDER HULP
l liter
1 l = 10 dl = 100 cl = 1000 ml 1 dl = 10 cl = 100 ml 1 cl = 10 ml dl
deciliter cl
centiliter ml milliliter
4 , 3 5 9 liter
l dl cl ml
4,359 liter = 4 l + 3 dl + 5 cl + 9 ml
= 4000 ml + 300 ml + 50 ml + 9 ml = 4359 ml water 4,359 liter is bijna 4,500 liter.
4,5 liter = 45 dl = 450 cl = 4500 ml
1
Hoeveel is het? Vul in.cl100 90 8070 60 5040 30 2010 0
l 1
0
1 2
ml1000 900 800700 600 500400 300 200100 0
dl10 9 87 6 54 3 21 0
8
dl80
cl800
ml9
dl90
cl900
ml4
dl40
cl400
ml7
dl70
cl700
ml2
Hoeveel kun je ermee vullen? Vul in.1,5 l
1,5 liter
15
glazen6
kommetjes5dl
3
flesjes
10
bekerscentiliter (cl), milliliter (ml) en maten in liter opschrijven met 1, 2 of 3 cijfers achter de komma.
KLAAR!
3
Kleur de maatbeker. Reken om naar de andere maat.l 1
0
1 2
ml1000 900 800 700600 500 400300 200 1000
dl10 9 8 76 5 43 2 10
cl100 90 80 7060 50 4030 20 100
3 dl =
0,3
l 50 cl =500
ml 65 cl =6,5
dl 200 ml =20
cl4
Hoeveel moet er nog bij om 1 liter te maken? Vul in.l 1
0
1 2
Er zit al
400
ml in.Er moet nog
600
ml bij.Dat is
6
dl.dl10 9 8 76 5 43 2 10
Er zit al
5
dl in.Er moet nog
5
dl bij.Dat is
0,5
l.cl100 90 80 7060 50 4030 20 100
Er zit al
20
cl in.Er moet nog
80
cl bij.Dat is
800
ml.ml1000 900 800 700600 500 400300 200 1000
Er zit al
750
ml in.Er moet nog
250
ml bij.Dat is
2,5
dl.5
Reken om naar de andere maat. Vul in.5 l =
500
cl800 cl =
8
l7 dl =
700
ml1 l =
1000
ml9000 ml =
9
l4000 ml =
40
dl6 l =
60
dl20 dl =
2
l80 cl =
8
dl30 dl =
300
cl40 cl =
4
dl100 ml =
10
cl6
Vul de juiste maat in.een soepkom: 2,5
dl
een eetlepel: 15ml
een theelepel: 0,05dl
GA VERDER HULP
HULP
Een auto kan met 1 liter brandstof 15 km rijden. Hij rijdt 1 op 15.
Hoeveel liter brandstof is nodig voor 390 km?
afstand (km) brandstof (l) 1
15
×20
×6
10 20 6
150 300 90
26 390
×20
×6
20 + 6
300 + 90
antwoord: 26 liter brandstof
muntsoort dagkoers dagkoers
Amerikaanse dollar (USD) 1 euro = 1,17 USD 1 USD = 0,85 euro
USD
euro 1
1,17
100 500
117 585
Voor 500 euro krijg je 585 USD.
euro
USD 1
0,85
100 500
85 425
Voor 500 USD krijg je 425 euro.
1
In welke pot zitten de meeste rode kralen? Kruis aan.Laat zien hoe je rekent in je schrift.
kralen 1600
3 op de 8 kralen zijn rood.2100
kralen
1 op de 3 kralen zijn rood.2
Hoeveel liter brandstof is nodig voor 1000 kilometer? Laat zien hoe je rekent in je schrift.Een vrachtauto rijdt 1 op 4. Een auto rijdt 1 op 8.
antwoord:
250
liter brandstof antwoord:125
liter brandstof• Je oefent rekenen met vreemde valuta.
KLAAR!
3
Hoeveel geld krijgen ze?muntsoort dagkoers dagkoers
Amerikaanse dollar (USD) 1 euro = 1,14 USD 1 USD = 0,87 euro
Britse pond (GBP) 1 euro = 0,89 GBP 1 GBP = 1,11 euro
Justin wisselt 400 euro voor Amerikaanse dollars.
Hoeveel Amerikaanse dollars krijgt hij?
Meghan wisselt 200 euro voor Britse ponden.
Hoeveel Britse ponden krijgt zij?
som:
400 × 1,14 = 456
antwoord:
456 Amerikaanse dollars
som:
200 × 0,89 = 178
antwoord:
178 Britse ponden
4
Hoeveel geld krijgen ze?muntsoort dagkoers dagkoers
Noorse kroon (NOK) 1 euro = 9,67 NOK 1 NOK = 0,10 euro
Zwitserse frank (CHF) 1 euro = 1,14 CHF 1 CHF = 0,87 euro
Mette wisselt 450 euro voor Noorse kronen.
Hoeveel Noorse kronen krijgt zij?
Silvan wisselt 250 Zwitserse franken voor euro. Hoeveel euro krijgt hij?
som:
450 × 9,67 = 4351,50
antwoord:
4351,50 Noorse kronen
som:
250 × 0,87 = 217,50
antwoord:
217,50 euro
5
Reken uit. Laat zien hoe je rekent in je schrift.Elvis is in Amerika en heeft nog 350 Amerikaanse dollars (USD).
Hij reist door naar Canada.
Hij wisselt zijn Amerikaanse dollars in voor Canadese (CAD).
(USD) 1 USD
muntsoort dagkoers dagkoers 1 CAD = 0,76 USD 1,32 CAD
Hij krijgt
462,00
Canadese dollars.6
Hoeveel kralen van elke kleur heeft ze nodig? Laat zien hoe je rekent in je schrift.Roosmarijn maakt een ketting met rode, blauwe, gele en paarse kralen. Ze gebruikt steeds 5 rode, 3 blauwe, 6 gele en 2 paarse kralen. Ze gebruikt in totaal 15 blauwe kralen.
paarse kralen:
10
rode kralen:25
gele kralen:30
HULP
HULP
6 dm
2 dm3 2 dm
3 dm
2 dm 1 dm 1 dm 1 dm
1 dm 1 dm 1 dm3
De inhoud kun je uitrekenen met de formule: lengte × breedte × hoogte.
In de doos passen 6 × 2 × 3 = 36 blokken van 1 dm3. De inhoud van de doos is 36 dm3.
De inhoud van het rode blok is 2 dm3.
In de grote doos passen 3 × 2 × 3 = 18 rode blokken van 2 dm2.
l 1
0
1 2
1 dm = 10 cm
1 dm = 10 cm 1 dm = 10 cm
In de doos passen 1000 blokjes van 1 cm3. 1 dm3 = 1 liter
1 cm3 = 1 ml
1 dm3 = 1000 cm3 = 1 liter 1 m3 = 1000 dm3 = 1000 liter
GA VERDER van een bepaalde grootte er in een grotere doos passen.
GA VERDER
1
Wat is de inhoud? Hoeveel blokken passen erin?3 dm3
doos 1
3 dm
7 dm 5 dm
De inhoud van doos 1 is
105
dm3.In doos 1 passen
35
rode blokken.doos 2
5 dm
6 dm 5 dm
De inhoud van doos 2 is
150
dm3.In doos 2 passen
50
rode blokken.2
Wat is de inhoud? Hoeveel aquariums passen in de rode doos?4 dm
10 dm 5 dm
De inhoud van het aquarium is
200
dm3.Dat is
200
liter.20 dm
14 dm
10 dm
De inhoud van de doos is
2800
dm3.Dat is
2800
liter.Er passen
14
aquariums in deze doos.KLAAR!
3
Wat is de inhoud?8 dm 1 dm 1 dm
3 dm 3 dm
5 dm
De inhoud van de doos is
120
dm3.In de doos passen
40
oranje blokken.Potloden
2 dm
4 dm
3 dm
1 dm3 = 1 liter
De inhoud van de doos is
24
dm3.Dat is
24
liter.4
Wat is de hoogte?20 cm
30 cm
60
cmDe hoogte is
60
cm.inhoud 27 dm3
Schoenen
20 cm 45 cm
3
dmDe hoogte is
3
dm.inhoud 137 ,5 dm3 5,5 dm
1 m
25
cmDe hoogte is
25
cm.5
Hoeveel kruiwagens aarde zijn er nodig?De kruiwagen heeft een inhoud van 50 liter.
20 dm 1 m
60 cm
50 l
De inhoud van de plantenbak is
1200
dm3.Dat is
1200
liter.Er zijn
24
kruiwagens aarde nodig.GA VERDER HULP
HULP
Stap 1: 7 + 5 = 12 2 opschrijven, tientje bij de tientallen
Stap 2: 1 + 8 + 3 = 12 2 opschrijven, honderdje bij de honderdtallen
Stap 3: 1 + 4 + 2 = 7 7 honderdjes opschrijven 4 8 7
2 3 5 7 2 2
+
1 1
cijferen
4 2 2 2 6 5
1 5 7−
1
3 11 12
Stap 1: Achteraan beginnen, bij de eenheden 2 − 5 =?
Dat gaat niet. Tientje inwisselen. Nu 1 tientje en 12 munten van € 1,-.
12 − 5 = 7
Stap 2: Bij de tientjes: 1 − 6 =? Dat gaat niet. Honderdje inwisselen.
Nu 3 honderdjes en 11 tientjes.
11 − 6 = 5
Stap 3: bij de honderdjes: 3 − 2 = 1.
• Je oefent sommen als 432 − 263 en 1705 − 346 cijferend aftrekken.
GA VERDER
1
Welke som hoort erbij?Hoeveel kost het samen?
Reken uit met cijferen.
€ 396,-
€ 459,-
€ 489,-
€ 677,-
€ 548,-
€ 439,-
som:
3 9 6 4 5 9 8 5 5 +
1 1
som:
4 8 9 6 7 7 1 1 6 6 +
1 1
som:
5 4 8 4 3 9 9 8 7 +
1
antwoord:
€ 855,-
antwoord:€ 1166,-
antwoord:€ 987,-
2
Reken uit in je schrift.Reken uit met cijferen.
528 + 184 =
712
386 + 428 =
814
287 + 439 =
726
298 + 467 =
765
557 + 147 =
704
358 + 267 =
625
432 + 386 =
818
448 + 469 =
917
364 + 593 =
957
597 + 131 =
728
415 + 165 =
580
296 + 478 =
774
KLAAR!
3
Welke som hoort erbij?Hoeveel euro blijft er over?
Reken uit met cijferen.
€ 325,-
€ 149,- € 184,-
€ 475,- € 730,-
€ 593,-
som:
3 2 5 9 1 4 1 7 6
2 111
15 som:
4 7 5 4 1 8 2 9 1
3 17 som:
7 3 0 3 5 9 1 3 7
6 212 10
antwoord:
€ 176,-
antwoord:€ 291,-
antwoord:€ 137,-
4
Reken uit in je schrift.Reken uit met cijferen.
700 − 358 =
342
847 − 329 =
518
491 − 286 =
205
538 − 119 =
419
400 − 138 =
262
456 − 189 =
267
804 − 277 =
527
662 − 346 =
316
827 − 385 =
442
5
Hoeveel euro blijft er over? Vul in.Reken uit met cijferen of kolomsgewijs in je schrift.
gespaard uitgegeven som over
€ 438 € 169 438 − 169 €
269
€ 637 € 285
637 − 285
€352
€ 591 € 342
591 − 342
€249
€ 380 € 167
380 − 167
€213
€ 724 € 359
724 − 359
€365
Laat zien hoe je rekent bij de laatste som.
7 2 4 3 5 9 3 6 5 −
111 14 6