• No results found

Ontmoet de Sterren van de Stomme Film LA Producties Kunstmenu-activiteit: voorstelling en voorbereidende lessen in de klas

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Ontmoet de Sterren van de Stomme Film LA Producties Kunstmenu-activiteit: voorstelling en voorbereidende lessen in de klas"

Copied!
5
0
0

Bezig met laden.... (Bekijk nu de volledige tekst)

Hele tekst

(1)

Ontmoet de Sterren van de Stomme Film – LA Producties

Kunstmenu-activiteit: voorstelling en voorbereidende lessen in de klas

Deze activiteit is ontwikkeld in het kader van de regeling Cultuureducatie met Kwaliteit in Eindhoven, aansluitend op de doorlopende leerlijn van De Culturele Ladekast. Met deze lesbrief kan de leerkracht zich op de activiteit voorbereiden.

Leerdoelen doorlopende leerlijn kunst&technologie voor de voorstelling

De (project)lessen sluiten aan op de culturele vermogens van de doorlopende leerlijn, zoals beschreven in De Culturele Ladekast. De nadruk ligt daarbij op deze leerdoelen voor film:

Receptief vermogen creërend vermogen reflectief vermogen analyserend vermogen De leerling ervaart de

theatrale werking van toneel door het acteerwerk, de

spanningsopbouw en de aankleding van het optreden

n.v.t. De leerling kan zijn

mening met argumenten onderbouwen die betrekking hebben op drama specifieke begrippen en het creatieve proces

De leerling kan de

betekenis/boodschap van een toneelstuk, film of musical duiden in maatschappelijk opzicht

Ontwikkeld door: Silent Film Festival Informatie over het gezelschap:

Discipline: film & kunst & technologie Doelgroep: 8

Duur activiteit: Voorbereidende workshop in de klas: 2 x 90 minuten Voorstelling: 60 minuten

Korte omschrijving van de Voorstelling:

De voorstelling bestaat uit verschillende korte films die begeleid worden door live muziek. Tussen de films door wordt er van alles verteld over de film zelf, de hoofdrolspeler(s) en de muziek.

Voorbereiding door school

• Voorbereiding van de leerlingen:

Vertel de leerlingen, meer over het stuk. Dat kan met behulp van het lesmateriaal dat je ontvangt van het theatergezelschap.

Algemene hulpvragen voor de voorbereiding:

• Wat is de titel van het stuk en de naam van het gezelschap?

• Vertel meer, aan de hand van het lesmateriaal of de informatie. Is er een verhaal of thema?

• Een speciaal decor? Wordt er ook muziek gemaakt?

• Waar gaan jullie de voorstelling bekijken en hoe komen jullie daar?

• Vraag de leerlingen ook naar hun verwachtingen. Daarmee peil je het enthousiasme en weet je

(2)

waar je aan toe bent:

- Wat denk je te gaan meemaken?

- Hoe lijkt je dat?

Het is ook belangrijk om vooraf aandacht te besteden aan het gedrag in het theater. Jullie gaan samen soms met andere scholen de voorstelling zien. De leerkracht(en) zit(ten) tijdens de voorstelling altijd tussen hun leerlingen en spreken hen, indien nodig, aan op hen gedrag. Bekijk samen met de leerlingen de Spelregels 'naar het theater'

Of bekijk samen met de leerlingen het filmpje welkom in het theater

• De rol van de leerkracht tijdens de voorstelling: betrokken. De leerlingen mogen reageren, dat hoort erbij. Maar als je merkt dat leerlingen het verloop van de voorstelling verstoren, grijp dan in.

Zo blijft het voor iedereen een fijn bezoek.

Voorbereidende les in de klas

(vakdocent)….. komt in de klas een lesgeven die aansluit bij de voorstelling Duur van de les:

Korte beschrijving van de voorbereidende les: inleiding, de kern/opdrachten en de afsluiting Les 1:

Inleiding: De leerlingen krijgen d.m.v. een PowerPoint uitleg over Stomme film, beeldaspecten, perspectief, I-movie etc.

Kern/opdrachten: De klas wordt in groepjes verdeeld van 3 a 4 kinderen. Elk groepje gaat aan de slag met het bedenken van een verhaal d.m.v. een storyboard.

Verder maken de leerlingen een taakverdeling. Wat hebben ze de volgende les allemaal nodig? Wie gaat het regelen en wanneer.

Afsluiting: Kort de les nabespreken. Plannen vertellen, wat ga je doen, waarom, hoe ga je het aanpakken, waar, wat heb je nodig?

Tussen de twee lessen

Leerkracht; opdracht verder uitwerken met leerlingen. Storyboard afmaken.

Les 2 -

Inleiding: Korte herhaling van les 1.

Kern/opdrachten: filmen en bewerken.

Afsluiting: kort reflecteren.

Reflecteren op de werkzaamheden tijdens de les,? Hoe is het gegaan? Welke keuzes heb je gemaakt?

Wat had je liever anders gedaan? Hoe gaat de samenwerking?

Vervolg – na de lessen Filmpjes

• De leerkracht ontvangt de filmpjes na afloop via WeTransfer. De leerkracht bekijkt met de leerlingen de filmpjes nog een keer klassikaal, waarna de leerlingen kunnen reflecteren.

• Daarna wordt het beste filmpje gekozen.

• Dit geeft de leerkracht door aan de vakdocent

Het beste filmpje wordt getoond tijdens de voorstelling in januari 2021.

(3)

Leerdoelen doorlopende leerlijn kunst&technologie voor de voorbereidende lessen

De (project)lessen sluiten aan op de culturele vermogens van de doorlopende leerlijn, zoals beschreven in De Culturele Ladekast. De nadruk ligt daarbij op deze leerdoelen voor kunst&technologie:

Receptief vermogen creërend vermogen reflectief vermogen analyserend vermogen

De leerling kan onderscheid maken tussen de boodschap van de maker en de eigen interpretatie.

De leerling kan

zelfstandig een concept bedenken (evt analoog) en op basisniveau uitwerken m.b.v.

digitale media/

technologie, bijvoorbeeld via tekenen en filmen.

De leerling kan een mening over het eigen werk en proces formuleren en onderbouwen met argumenten die betrekking hebben op begrippen vanuit kunst en technologie.

De leerling kan de betekenis/boodschap van een toneelstuk, film of musical duiden in maatschappelijk opzicht

De leerling kan een concept bedenken en op basisniveau uitwerken m.b.v.

(educatieve) elektronica en/of technologie.

De leerling kan zijn mening benoemen over vorm, functie en inhoud van een kunstuiting waarin technologie is gebruikt of technologie het onderwerp is, deze vergelijken met de visie van anderen en eventueel bijstellen.

• Benodigde ruimte voor de les op school:

- Digibord

• Benodigde apparatuur:

De vakdocent brengt mee:

- Ipads - Storyboard

De school zorgt voor:

- Stiften - Potloden

De leerling zorgt voor:

De leerlingen verzamelen zelf materialen voor de film ,welke ze in les twee nodig hebben.

• De rol van de leerkracht tijdens de activiteit(en):

Actief meedoen met workshop.

Leerkracht kan leerlingen ondersteunen en enthousiasmeren.

Mogelijkheden voor een vervolg

Reflectie is een krachtige manier van leren. Het vergroot het leereffect bij kinderen.

Wanneer er na een activiteit ruimte is voor reflectie, kort of lang, kunnen de kinderen leren van elkaar. En als dat van toepassing is, ook van de fouten die ze eventueel hebben gemaakt.

Maak tijd vrij om te reflecteren, onderschat het effect ervan niet.

Reflectie is eigenlijk een vorm van napraten. Afhankelijk van het niveau van de leerlingen zal die verschillen:

• Zijn de leerlingen nog bezig op het niveau van zelfontwikkeling, met het zich durven uitdrukken?

(4)

(onderbouw)

• Of kunnen ze al reflecteren op het proces en de inhoud van een voorstelling? (midden- en bovenbouw)

• Geef feedback: vertel ook kort je eigen ervaringen. Wat is jou als leerkracht opgevallen?

Hoe vond je de voorstelling? Herkennen de leerlingen dit? Kunnen ze het aanvullen?

Verdiepings- en reflectie activiteiten die aansluiten bij de voorstelling vind je in het uitgebreide lesmateriaal van het gezelschap.

Specifieke vragen voor reflectie:

• Elk groepje laat zijn film zien en vertelt wat en hoe ze het gedaan hebben, waar hebben ze op gelet?

• Welke kenmerken van de stomme film komen duidelijk in beeld? Aandachtspunten;

- Zwart/wit - Versnelling

- Om het verhaal duidelijk te maken, is gebruik gemaakt van teksten op bordjes. (scherm vullende bordjes)

- De nadruk ligt op fysiek theater, zonder tekst. Emoties, uitdrukkingen, handelingen en bewegingen zijn enorm uitvergroot. (emoties: Spijt, trots, wanhoop, jaloezie, schaamte, haat, angst, blijheid, etc.)

• Wat was het idee, hoe ben je hiermee omgegaan? Komt het over zoals het bedoeld is?

• Is tijdens het filmen het storyboard helemaal gevolgd of zijn ze van het storyboard afgeweken?

• De leerlingen kunnen de verschillende beeldaspecten benoemen en vertellen hoe ze het proces hebben doorlopen. Wat heb je geleerd?

• Vertel: Hoe de film gemaakt is. Welke camerashots ze hebben gebruikt en waarom? Ziet het publiek dit ook? Komt de film over zoals het bedacht is.

• Welke duidelijke keuzes herken je?

• Hoe ging de samenwerking?

• Wat vind je goed werken, wat minder goed?

• Wat heb je geleerd?

Algemene reflectievragen

• Wat vond je/vonden jullie ervan; de eerste reactie?

• Heb je de leerlingen vooraf naar hun verwachtingen gevraagd? Check die dan ook na afloop:

was dit wat je verwachtte van de voorstelling, en waarom?

• De leerlingen moeten hun gedachten kunnen vormen en hun creativiteit kwijt kunnen; accepteer een breed scala aan antwoorden.

• Welke verschillende ervaringen zijn er onder de leerlingen? Hoe denken de leerlingen over deze verschillen?

• Is er iets speciaal opgevallen?

• Wat heb je ervan geleerd?

• Zou je nog eens een voorstelling willen zien? Waarom wel? Waarom niet?

Ideeën voor creatieve werkvormen

Laat de leerlingen na een kort, klassikaal evaluatiegesprek verbeelden wat ze ervaren of geleerd hebben. Er zijn veel verwerkingsopdrachten mogelijk, bijvoorbeeld:

• Maak een tekening of collage van het moment in de voorstelling dat het meeste indruk op je maakte. Dat kan een heel grappig moment zijn, maar bijvoorbeeld ook verdrietig. Je mag er ook zinnetjes of woorden bijschrijven. Hang de tekeningen per scene, in de gespeelde volgorde op.

Bespreek de tekeningen samen; wat valt op aan de tekeningen? Laat enkele kinderen, als ze dat willen, vertellen over hun tekening.

(5)

• Maak een ansichtkaart. Kies aan wie je die wilt sturen. Is dat aan iemand om te laten weten dat die persoon de voorstelling ook echt moet gaan zien! Of aan het theatergezelschap, om hen te laten weten wat je van hun voorstelling vond. Teken een mooie voorkant en schrijf aan de achterkant wat je mooi, leuk of speciaal vond of iets over het decor?

• Laat de leerlingen in groepjes een scène kiezen uit de voorstelling. Ze gaan samen de scène zo veranderen dat het een heel ander fragment wordt, dat misschien zelfs de voorstelling verandert! Bijvoorbeeld een ander einde verzinnen, of een positieve draai geven aan een minder positieve scène (of andersom). Laat ze ook zoeken naar een paar kleine attributen die kunnen helpen bij de verbeelding, zoals: kledingstukken (jas aan, sjaal om je hoofd, van kleding ruilen), een stok gebruiken, een tas aan je schouder, of een bril van iemand anders opzetten.

• Laat de kinderen individueel of in groepjes taalopdrachten doen…

- schrijf zelf een verhaal dat doorgaat op het thema of verloop van de voorstelling - interview elkaar over de voorstelling, en bedenk daarvoor eerst 5 goede vragen - schrijf een recensie over de voorstelling, voor de schoolkrant of website

Referenties

GERELATEERDE DOCUMENTEN

Veel van onze oud-leerlingen geven aan niet alleen veel geleerd te hebben, maar ook plezier te hebben beleefd aan goed leren spreken en schrijven bij het vak Nederlands..

Omdat de meeste schoolboekendidactiek ten aanzien van zakelijk lezen al direct op het niveau van het schoolse lezen zit, hebben we deze, zeker in de onderbouw, tot het

Met de invoering van de Referentieniveaus Taal (en Rekenen) hebben de onderwijsinstellingen niet alleen de plicht om studenten te stimuleren om een volgend niveau (van 2F naar

In het project Doorlopende Leerlijnen Taal ontwikkelden ze voor hun school een doorlopende leerlijn en concrete opdrachten en beoordelingsinstrumenten voor spreekvaardigheid.. In

Het programma is gericht op het verbe- teren van de leesvaardigheid door gerichte oefening van deelvaardigheden te geven, door leesstrategieën aan te leren, door veel

Op basis van de opmerkingen over afstand en complexiteit in Over de drempels met taal en de algemene principes voor toenemende complexiteit, zoals die beschreven zijn in

Docenten vmbo volgen meestal een methode die aan de basisvaardigheden werkt, maar er worden vaak ook zaken aangeboden die niet nodig zijn in het licht van de beschrijvingen uit

In Over de drempels met taal wordt niet beschreven aan welke andere grammaticale kennis taalverzorgende scholieren behoefte hebben, hoewel de commissie wel stelt (op pagina 70) dat