1 MINISTERIE VAN ONDERWIJS WETENSCHAP EN CULTUUR
CORRECTIEMODEL UNIFORM HEREXAMEN HAVO 2015 VAK : Economie -1 DATUM : 23 JULI 2015 TIJD : 7.45 – 10.15U Aantal opgaven : 3 Aantal pagina’s : 4 ---
Opgave 1 Macro economie [30p]
1. a. Het totaal inkomen van de gezamelijke gezinnen van een land in een jaar. [1p] b. BTW = 6000 – 1500 = 4500 mln.
A = 1/12 x 6000 = 500
NTW = NNI = 4500 – 500 = 4000 mln. dollars [3p]
2. a. Dat deel van het extra nationaal inkomen dat extra geconsumeerd wordt. [1p] b. C = NNI – S = 4000 – 1000 = 3000 [2p] 3000 = c. 4000 + 200 2800 = c. 4000 c = 2800/4000 = 0,7 3. C = 0,7 Y + 200→S = 0,3 Y – 200[3p]S = 0,3 Y - 200 I = 1000 S = I 4. S, I 1000 I = 1000 [3p] 500 0 1 2 3 4 5 Y x 1000 mln. -200 - 500 -1000
2 5. Yfe = 100/80 x 4000 mln = 5000 mln. [2p]
6. De productie per arbeider per tijdseenheid. [1p] 7. Na = 100/20 x 100.000 = 500.000 man/vrouw
g.a.p = Yfe/Na (x 1 dollar = 5000 mln/500.000 (x 1 dollar) = 1000 dollars [2p] 8. k = 1/s = 1/0,3 = 31/3. ∆Y = k x ∆Co = ∆Y = 31/3 x 300 = 1000 mln.
Yfe = Ye + ∆Y = 4000 + 1000 = 5000. Met een toename van de autonome cons. met 300 mln bereikt men inderdaad fullemployment. [3p]
9. Yfe = cY + Co + Io →5000 = c. 5000 + 200 + 1000 3800 = c. 5000 c = 3800/5000 = 0,76 [2p] 10. GH BH C 3000 L 2000 A 500 C 3000 S 1000 P 1000 L 2000 Vm 500 I 500 P 1000 Iu 500 W 500 I 500 Iv 500 --- --- W 500 4000 NNI 4000 --- --- BTW 4500 4500 VR In 1000 S 1000 Iv 500 A 500 --- --- Ib 1500 1500
3
Opgave 2 Geld en Banken [30p]
1. AKDP = 28% = kas = $ 2100 [2p] 2. AKDP > VKDP => 28% > 25% => bank is liquide [3p]
3. 25% = cred = 8400 => extra giraal geld = 8400 – 7500 = 900. [3p] 4. Deb en RC [2p]
5. Secundaire liquiditeiten = 4200 + 5100 = 9300[2p] 6. Mgh = 28000 – 9300 = 18700 [2p]
7. Chartaal geld = 18700 – 7500 = 11200 [2p]
8. Geld dat gebruikt wordt om dagelijkse betalingen te verrichten. [2p] 9. 18700- 3700 = 15000 [2p]
10. Antwoord afhankelijk van de student. Voorbeelden van een goed antwoord: [3p] 1. Piet stort SRD 300 op zijn spaarrekening bij DSB
2. Jan leent SRD 800 bij Finabank.
11. De President van de CBvS ( G. Hoefdraad) en de minister van Financiën (A. Rusland). [2p]
12. a. Aan- of verkoop van waardepapier ter regulering van de maatschappelijke geldhoeveelheid. [2p]
b. CB gaat schatkistpapier verkopen => publiek gaat het kopen => MGH neemt af. Of CB verkoopt aan algemene banken waardoor hun geldscheppend vermogen verkrapt. [3p]
Opgave 3 Micro economie [30p]
1. Prijsaanpasser, hij bepaalt zelf de prijs van zijn product. [2p]
2. Overheid kan ingrijpen bij machtsmisbruik en voorkoming concurrentie.[2p] 3. -1 = => a = - 40 = (- x 320) + b => b = 80 => qv = - p + 80 => p = - 8q + 640.[3p] 4. TVK = 80 q Tk = 80q + 5000. [2p] 5. Tw = 12800 – 8200 = 4600. (3p) 6. MO =MK -16 q + 640 = 80 q = 35 en p = 360.[4p] 7. Tw = 12600 – 7800 = 4800. (3p) 8. = 4,35% (toegenomen). [3p]
4 9. P, mo,mk,gtk[ p 640mo . 560 gtk 480 400 320 WINST 240 160 gtk 80 mk=80 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 q