• No results found

Les 1

Gegevens stageschool naam: Klas/groep 1 Aantal Stagedocent Gegevens student naam: Klas: samenwerken Studentnummer: Datum:

Beschrijving van de beginsituatie m.b.t. de les De aangeboden Basic Movement Skills

(BMS), leerlijn(en) , activiteit(en) zijn….

Balanceren vallen, gaan en lopen, gooien en vangen Beginsituatie: Welke ervaring, kennis heeft

de klas met deze leerlijn, activiteit(en)? Hoe is het niveau? Moet er rekening worden gehouden met grote niveauverschillen? Wat is er bekend over de motivatie en de

zelfstandigheid van de klas? Doe navraag……

De leerlingen zitten in de eerste klas en dit wordt op deze school de eerste module die zij volgen over samenwerken. Tijdens de gymlessen en het normale leven gebeuren vormen van

samenwerken al onbewust. Voor velen zal deze lessenreeks nieuw zijn. De leerlingen zetten zich tot nu toe in bij elke les en dit verwacht ik deze les dan ook van ze! Deze les is een inleiding over samenwerken. Er gaan vragen gesteld worden waarbij zij moeten nadenken

Doelen in concreet waarneembaar gedrag (S.M.A.R.T. = specifiek, meetbaar, acceptabel, realistisch, tijdgebonden)

Basic Movement Skills (leerdoel(en)) voor de leerlingen:

1 Balanceren en vallen 0 Gooien en vangen, Werpen en slaan 1 Stoeien en vechten 0 Trappen en schieten

1 Gaan en lopen 0 Klimmen en klauteren 1 Springen en landen 0 Zwaaien

0 Rollen, duikelen en draaien 0 Bewegen op muziek

Leerdoel(en) student: Welke leerdoelen (2) wil je aan werken tijdens deze les?

- Zo goed mogelijk de groep aanmoedigen en begeleiden in de opdrachten

Leerdoel(en) leerlingen: Welke leerdoelen (2) wil je bereiken bij de leerlingen tijdens deze les? (waarom vraag)

- Begrijpen waarom samenwerken belangrijk is (vraagstellingen)

Bronvermelding, waar heb jij de info vandaan (APA 6th): Ga actief op zoek ALO readers, boeken, bibliotheek, internet, (een gesprek met stagedocent of medeleerling is niet voldoende. Ook zij hebben de informatie ergens vandaan!)

START VAN DE LES Inhoud Organisatie Uitleggen wat voor module er te wachten staat

Hoe start je qua organisatie de les op: Kring om mij heen

Hoe organiseer je de lesovergang van inleiding naar de kern van de les en op basis waarvan ga je bewust de groepen maken: Random. Na elk potje van elk spel kort bespreken waarom iets ging zoals het ging.

KERN(EN) VAN DE LES Leerinhoud methodisch

Basic Movement Skills, leerlijn en verschijningsvormen (wat ga je doen?)

Didactiek

(hoe ga je de les geven?)

Differentiaties

(minimaal twee niveau’s omhoog en twee niveaus omlaag)

Tijd w-up

mini spelletjes spelen waar samenwerking belangrijk is. Hoepelspel evt.

Spel 1

Kwartet spel door de zaal. Zsm met je groepje 4 dezelfde voorwerpen verzamelen Tot slot:

Trefbalspel met matjes de matten mogen niet vallen. EVT. teamtrefbal

w-up

opdrachten op de vloer en de bank uitvoeren. Steeds

moeilijker maken. Bijv: binnen 30 seconden van groot naar klein, oud naar jong, dan op de banken.

Spel 1

Per matje (4 matten met groepje van 5) moet je zorgen dat je 4 dezelfde voorwerpen steelt van

w-up

Eerst op de vloer, daarna Beginnen met genoeg banken, hierna nog maar twee dus wordt erg lastig. Spel 1

Moeilijker: meer voorwerpen moeten verzamelen Moeilijker: Niet meer mogen praten met elkaar Tot slot:

Dit spel wordt ook op een gegeven moment gespeeld zonder dat er gesproken mag worden.

Het idee van de spellen eerst laten uitvoeren zonder iets te zeggen en erna niets meer mogen zeggen zorgt ervoor dat de leerlingen gaan nadenken hoe ze het beste kunnen handelen als groep/groepje, ipv maar te schreeuwen en orders uit te delen.

andere matjes. Anderen stelen dus ook jouw spullen!

Tot slot:

Trefbal met matjes. Per veld is er één matje die de grond niet mag raken en zodra iemand die het matje vasthoudt wordt afgegooid, moet je meteen weg!

Vragen tijdens en na de les:

- Waarom ging deze oefening goed of niet

goed?

- Op welke manier heb jij gezorgd dat dit lukte?

- Hoe zou het anders kunnen?

- Wie vindt dat hij goed kan samenwerken? - Wat houdt samenwerken eigenlijk in?

Na deze les pas de rubric en gids delen. Volgende les een doel uitkiezen a.d.h.v. de rubric.

AANDACHTSPUNTEN Beschrijving van de aandachtspunten per activiteit. Wat moet je zeggen, (laten) doen om de lesdoelen te bereiken?

Hoe zien de leswissels eruit…….. Op welke wijze evalueer je in de les…. Zijn er verschillen in groepen…..

Les 2

Gegevens stageschool naam: Klas/groep Aantal 23 Stagedocent Gegevens student naam: Klas: samenwerken Studentnummer: Datum:

Beschrijving van de beginsituatie m.b.t. de les De aangeboden Basic Movement Skills

(BMS), leerlijn(en) , activiteit(en) zijn….

Alle Basic movement skills kunnen deze les van toepassing komen, omdat de leerlingen de opdracht krijgen zelf spellen te bedenken.

Beginsituatie: Welke ervaring, kennis heeft de klas met deze leerlijn, activiteit(en)? Hoe is het niveau? Moet er rekening worden gehouden met grote niveauverschillen? Wat is er bekend over de motivatie en de

zelfstandigheid van de klas? Doe navraag……

Vorige les hebben de leerlingen een inleiding gehad over samenwerken. Ze moesten kleine opdrachten voltooien zonder dat ze eigenlijk echt wisten wat samenwerken nou echt inhield. Vragenderwijs heb ik antwoord gekregen van veel leerlingen hoe zij deze les met elkaar zijn omgegaan. De leerlingen weten wat er van ze verwacht wordt deze module en een aantal leerlingen wisten aspecten van samenwerken op te noemen die we de volgende lessen gaan behandelen. Deze les staat organiseren en taakverdeling centraal, omdat die haast niet te onderscheiden zijn in de rubric.

Doelen in concreet waarneembaar gedrag (S.M.A.R.T. = specifiek, meetbaar, acceptabel, realistisch, tijdgebonden)

Basic Movement Skills (leerdoel(en)) voor de leerlingen:

2 Balanceren en vallen 0 Gooien en vangen, Werpen en slaan 2 Stoeien en vechten 0 Trappen en schieten

2 Gaan en lopen 0 Klimmen en klauteren 2 Springen en landen 0 Zwaaien

0 Rollen, duikelen en draaien 0 Bewegen op muziek

Leerdoel(en) student: Welke leerdoelen (2) wil je aan werken tijdens deze les?

Leerdoel(en) leerlingen: Welke leerdoelen (2) wil je bereiken bij de leerlingen tijdens deze les? (waarom vraag)

- De leerlingen gaan via trial and error leren om binnen

een groep te leren organiseren en taakverdelen: zij kunnen ten minste één rol aannemen in een groep.

Bronvermelding, waar heb jij de info vandaan (APA 6th): Ga actief op zoek ALO readers, boeken, bibliotheek, internet, (een gesprek met stagedocent of medeleerling is niet voldoende. Ook zij hebben de informatie ergens vandaan!)

START VAN DE LES Inhoud Organisatie Leerlingen op de bank. Ik ga vertellen waar de nadruk van deze les op

zal liggen maar ik ga ze nog niet vertellen hoe ze hier het beste mee kunnen omgaan.

Hoe start je qua organisatie de les op:

Op de banken en iedereen is stil. Er ligt nog niets in de zaal

Hoe organiseer je de lesovergang van inleiding naar de kern van de les en op basis waarvan ga je bewust de groepen maken: Ik ga zelf de groepen indelen, zodat niet alle vriendjes en vriendinnetjes bij elkaar komen.

KERN(EN) VAN DE LES Leerinhoud methodisch

Basic Movement Skills, leerlijn en verschijningsvormen (wat ga je doen?)

Didactiek

(hoe ga je de les geven?)

Differentiaties

(minimaal twee niveau’s omhoog en twee niveaus omlaag)

Tijd w-up:

Bij de w-up beginnen de leerlingen al met een opdracht als klas met betrekking tot samenwerken. Ik laat een

organisatietekening zien en de leerlingen moeten er als groep voor zorgen dat dit zo snel mogelijk klaarstaat.

(het warming up spel dat opgezet gaat worden is chaos matten trefbal) Zie voor materialen en opstelling de

organisatietekening.

w-up

Doordat ik een

organisatietekening laat zien en ze vrijwel loslaat hierna, kan ik zien wat er binnen de groep gebeurt. Wie neemt de leiding? Zijn er verschillende rollen zichtbaar, hoe organiseert de klas dit en doet iedereen wat? Zodra alles staat vraag ik de leerlingen te gaan zitten en vraag

W-up

Het spel gaat als volgt: Er is één wachtrij en er zijn 6 mensen steeds in het veld. Één tweetal op elke dikke mat, dus 4, en op de twee kleine matjes 1 persoon die samen alsnog een tweetal vormen. Dus weer 2. Het is de bedoeling dat de leerlingen met twee ballen tegelijk spelen en proberen elkaars matje te raken. Je mag van je matje af om de bal te pakken, maar dit is een risico dat je matje wordt geraakt. Wordt je mat geraakt, dan verlaat je al tweetal het veld en komt het volgende tweetal erin.

Daarnaast moeten er bepaalde materialen in een ander hoek van de zaal worden gelegd voor het vervolgspel.

Spellenmakerij:

Ik deel de groep in in viertallen. Per viertal mogen zij vier voorwerpen pakken (iedereen één dus) en bij een pion gaan zitten. Als iedereen zit laat ik iedereen een plekje opschuiven zodat ze niet meer bij hun eigen gepakte voorwerpen zitten. Ze krijgen de opdracht om binnen 5 minuten een spel te bedenken met de materialen die ze hebben

Einde:

Als er genoeg tijd over is zullen de

leerlingen alle spullen weer neerleggen zoals het in het begin van de les lag, en gaan we team trefbal doen.

ik een aantal leerlingen die mij opvielen of die mijn vraag willen beantwoorden hoe dit opzetten van het materiaal is gegaan.

Wie heeft wat onthouden en wie neemt onder andere de leiding? Spellenmakerij:

Het is de bedoeling dat elk groepje kan laten zien dat zij gezamenlijk een spel kunnen bedenken binnen een bepaalde tijd. Als dit goed gaat, gaat iedereen elkaars spel af. Dit doen we als volgt: Van elk groepje blijft er kort 1 iemand staan om uitleg te geven aan het groepje dat aankomt om hun spel te spelen. Daarna keert hij terug naar het eigen groepje die bij het volgende spel luisteren naar de uitleg. Hoe gaan jullie ervoor zorgen dat het spel werkt en de rest van de groepjes het gaat snappen?

Einde:

Teamtrefbal: groep wordt verdeeld in ong 5 teams van 4. Iedereen speelt tegelijk tegen elkaar. Als je af bent ga je op de bank, maar vangt een

medespeler van jou de bal van

Bij de losse matjes moeten beide spelers het veld verlaten ook al wordt er maar 1 matje geraakt. Er komen meer regels bij: je mag als tweetal niet tegelijk twee ballen vasthouden dus je moet goed opletten, doe je dit wel ben je af komt het volgende tweetal erin. Hierna mag je niet meer buiten een bepaalde range bij je eigen matje de bal gooien. Op een gegeven moment als er een tweetal afgaat, moet iedereen in het veld zo snel mogelijk naar de overkant verhuizen.

Spellenmakerij:

Lukt het de leerlingen niet binnen 5 minuten eruit te komen, hou ik een interventie en vraag ik hoe dit komt. Dan krijgen ze meer tijd. Hier ontstaat dus interactie over rollen aannemen binnen een groepje en het organiseren van iets.

Aandachtspunten les:

- Zijn er afspraken gemaakt binnen de groep? - Zijn er rollen die worden aangenomen door

jou of klasgenoten?

- Hoe wordt er feedback gegeven? - Hoe wordt er overlegd?

Deze vragen stel ik tijdens de les en bij het wisselen van onderdelen.

een tegenstander dan mag je weer in.

AANDACHTSPUNTEN Beschrijving van de aandachtspunten per activiteit. Wat moet je zeggen, (laten) doen om de lesdoelen te bereiken?

Hoe zien de leswissels eruit…….. Op welke wijze evalueer je in de les…. Zijn er verschillen in groepen…..

ORGANISATIETEKENING VAN DE KERN VAN DE LES Materialen

w-up spel:

xxxxxxxxxxxxxxxx

Wachtrij is achter de matjes om de ballen tegen de houden die van het veld af vliegen.

Voor de spellenmakerij: - Matjes - Zachte ballen - Pionnen - Kleine doeltjes - Lintjes - Tchoucks - Bosan blokken

(eigenlijk bijna de hele kast, dit mogen ze ook klaar zetten tegen de muur in het begin.)

W-up spel is achterin de zaal.

Les 3

Gegevens stageschool naam: Klas/groep 1e klassen Aantal Stagedocent

Gegevens student naam: Klas: Studentnummer: Datum:

Beschrijving van de beginsituatie m.b.t. de les De aangeboden Basic Movement Skills

(BMS), leerlijn(en) , activiteit(en) zijn….

Gaan en lopen, gooien en vangen, trappen en schieten. Beginsituatie: Welke ervaring, kennis heeft

de klas met deze leerlijn, activiteit(en)? Hoe is het niveau? Moet er rekening worden gehouden met grote niveauverschillen? Wat is er bekend over de motivatie en de

zelfstandigheid van de klas? Doe navraag……

Vorige les is de nadruk gelegd op het organiseren en taakverdelen bij de leerlingen. Deze les komt een deel hiervan terug. De nadruk van deze les is communiceren (en luisteren) Dat gaan we doen in de vorm van verschillende balsporten.

Doelen in concreet waarneembaar gedrag (S.M.A.R.T. = specifiek, meetbaar, acceptabel, realistisch, tijdgebonden)

Basic Movement Skills (leerdoel(en)) voor de leerlingen:

3 Balanceren en vallen 0 Gooien en vangen, Werpen en slaan 3 Stoeien en vechten 0 Trappen en schieten

3 Gaan en lopen 0 Klimmen en klauteren 3 Springen en landen 0 Zwaaien

0 Rollen, duikelen en draaien 0 Bewegen op muziek

Leerdoel(en) student: Welke leerdoelen (2) wil je aan werken tijdens deze les?

- Het korter houden van mijn uitleg

Leerdoel(en) leerlingen: Welke leerdoelen (2) wil je bereiken bij de leerlingen tijdens deze les? (waarom vraag)

- Ik wil dat in vergelijking met het begin van de les, leerlingen niet meer zeuren naar elkaar en op een normale manier kunne praten met elkaar.

Bronvermelding, waar heb jij de info vandaan (APA 6th): Ga actief op zoek ALO readers, boeken, bibliotheek, internet, (een gesprek met stagedocent of medeleerling is niet voldoende. Ook zij hebben de informatie ergens vandaan!)

START VAN DE LES Inhoud Organisatie Terugblikken op vorige week.

Inleiden van dit onderwerp en vragen naar kennis hiervan.

Hoe start je qua organisatie de les op: Iedereen op de bank

Hoe organiseer je de lesovergang van inleiding naar de kern van de les en op basis waarvan ga je bewust de groepen maken: Groepen deel ik zelf in, met evenwicht in jongens en meiden.

KERN(EN) VAN DE LES Leerinhoud methodisch

Basic Movement Skills, leerlijn en verschijningsvormen (wat ga je doen?)

Didactiek

(hoe ga je de les geven?)

Differentiaties

(minimaal twee niveau’s omhoog en twee niveaus omlaag)

Tijd w-up

Bij de warming-up halen we het principe organisatie weer even terug. We doen een balspel als warming up en ik laat elke groep de spullen weer klaarzetten. Hierna spelen we een spel om warm te worden.

3 vakken les:

Er wordt gevoetbald, gebasketbald en gehockeyd. Er gaat hier een beroep gedaan worden op communicatie & luisteren. Leerlingen gaan namelijk om de beurt

w-up

Ik vertel dat we net als vorige week gaan kijken hoe snel deze keer iets wordt neergezet en of en waarom het beter ging dan vorige keer.

Spel: jagerbal met matjes. Er is een afgezet veld waar 4 matjes in liggen. Er zijn twee jagers die proberen het veld af te gooien. De renners kunnen veilig staan op een matje. Maar, er mogen

W-up

Bij dit spel is het dus belangrijk goed te kijken en communiceren met de klasgenoten voor zowel de jagers als de renners. Als je niet oplet of luistert ga je dus af.

3 vakken les:

Regels van de 3 vakkenspellen kunnen worden aangepast ter plekke. Dit kan onder leiding van mij maar wellicht kunnen de leerlingen dit zelf ook organiseren! 15 min Per vak ong 15 min

scheidsen en coachen.

Mocht er aan het einde van de les tijd over zijn, wordt er teamtrefbal gespeeld.

per matje maar twee leerlingen schuilen. Ga je als derde op het matje staan, moet het hele matje naar de zijkant. Bij drie

leerlingen aan de kant mag de eerste weer in.

3 vakken les;

Baksetbal: second dribbel, lopen, fysiek contact, uitbal. Voetbal: Uitbal, hands, tussen de benen door, ingooi is intrap Hockey: Geen voet tegen de bal, uitbal, hockeystick niet door de benen.

Tijdens de sporten is het de bedoeling dat er om en om 1 iemand scheids is, en dat iemand een coach is. De taak van de coach is om voor en tijdens een partij te communiceren hoe er beter gespeeld kan worden, en het team kan hier op inspelen. Op deze manier wordt een beroep gedaan op luisteren, nadenken en tot het doel komen.

Kijkend naar de scheidsrol, is het belangrijk dat er geluisterd wordt naar de scheids en dat de scheids zich durft te uiten.

Tijdens random momenten in de les leg ik het spel still om dingen te benoemen die zijn opgevallen en ik zal een aantal vragen stellen.

AANDACHTSPUNTEN Beschrijving van de aandachtspunten per activiteit. Wat moet je zeggen, (laten) doen om de lesdoelen te bereiken?

Hoe zien de leswissels eruit…….. Op welke wijze evalueer je in de les…. Zijn er verschillen in groepen…..

Basketbal

Les 4

Gegevens stageschool naam: Klas/groep 1e klas Aantal Stagedocent

Gegevens student naam: Klas: Studentnummer: Datum:

Beschrijving van de beginsituatie m.b.t. de les De aangeboden Basic Movement Skills

(BMS), leerlijn(en) , activiteit(en) zijn….

ALLES Beginsituatie: Welke ervaring, kennis heeft

de klas met deze leerlijn, activiteit(en)? Hoe is het niveau? Moet er rekening worden gehouden met grote niveauverschillen? Wat is er bekend over de motivatie en de

zelfstandigheid van de klas? Doe navraag……

Les 4 samenwerken. Deze les wordt nadruk gelegd op houding. In deze les gaat het ook om vertrouwen. Vorige les hebben de leerlingen in groepjes een spel moeten neerzetten en opstarten door middel van goed communiceren. Aan het einde van de les konden zij bevestigen welke aspecten belangrijk zijn bij een goede communicatie. Deze les bouwen we daar op voort in combinatie met houding. Ook organisatie en taakverdeling komt hierbij kijken.

Doelen in concreet waarneembaar gedrag (S.M.A.R.T. = specifiek, meetbaar, acceptabel, realistisch, tijdgebonden)

Basic Movement Skills (leerdoel(en)) voor de leerlingen:

4 Balanceren en vallen 0 Gooien en vangen, Werpen en slaan 4 Stoeien en vechten 0 Trappen en schieten

4 Gaan en lopen 0 Klimmen en klauteren 4 Springen en landen 0 Zwaaien

0 Rollen, duikelen en draaien 0 Bewegen op muziek

Leerdoel(en) student: Welke leerdoelen (2) wil je aan werken tijdens deze les?

- Zorgen dat de lesinhoud logischer overkomt op de leerlingen

- De leerlingen weten aan het eind van de les wat er verstaan wordt onder een goede houding (Q&A)

Bronvermelding, waar heb jij de info vandaan (APA 6th): Ga actief op zoek ALO readers, boeken, bibliotheek, internet, (een gesprek met stagedocent of medeleerling is niet voldoende. Ook zij hebben de informatie ergens vandaan!)

START VAN DE LES Inhoud Organisatie In een kring op de grond. Vertellen wat ik ga doen.

Vragen naar reflectie van vorige les en inleiden wat we deze les gaan doen. Ik vertel nog niet wat belangrijk is bij COMMUNICATIE EN HOUDING maar doe dit tijdens de les door.

Hoe start je qua organisatie de les op: Op de banken en alle materiaal in de kast.

Hoe organiseer je de lesovergang van inleiding naar de kern van de les en op basis waarvan ga je bewust de groepen maken: Bij de warming up maak ik gebruik van random groepen, omdat dit ook enigszins om vertrouwen draait.

Hierna zal ik bij de eerste letter opdracht, die op de grond, eerst hen zelf 3 gelijke groepen laten maken, en tijdens het spel zal ik plotseling nieuwe groepen maken. Ik denk dat hier uit gaat komen dat de leerlingen meer moeite hebben samen te werken met de niet-gekozen leerlingen dan hun eerste keuze. Dit ga ik ook bevragen en nadruk leggen waarom dit zou kunnen komen.

KERN(EN) VAN DE LES Leerinhoud methodisch

Basic Movement Skills, leerlijn en

GERELATEERDE DOCUMENTEN