• No results found

Lesplan les 3 – origineel; niet zo uitgevoerd

Docent: Bongers Datum: 13-05-2019 (maandag) Klas: 1C

Lesonderwerp Zelfreflectie contextvragen

Beginsituatie Deze les bouwt voort op les 2 van deze lessenserie.

Leskern* Het vergelijken van eigen antwoorden met dat van anderen, om tot verbeterpunten te komen.

Leerdoelen

Aan het eind van deze les

- Kan de leerling de eigen antwoorden op contextvragen vergelijken met andere leerlingen. - Kan de leerling deze vergelijking toelichten en beargumenteren.

- Kan de leerling aanzichten tekenen en analyseren (lesdoel behoort niet bij het educatief ontwerp)

Docentdoelen De centrale opdracht is best complex. Het belangrijkste docentdoel is dus dat deze opdracht goed verloopt. Ik wil voorkomen dat leerlingen handschriften herkennen en dingen door de klas heen gaan roepen. Boek (+ blz.) Getal en ruimte, 1V deel 2, 12e editie, blz 138, 147 (voor de opdrachten van het educatief ontwerp) en 152-153 (voor de

gewone huiswerkopdrachten)

Media, spullen, hulp Stencil

Tijd Lesfase* Leerdoel Wat ik doe en zeg Wat zij doen (werkvorm) Leeractiviteit *

Noem de specifieke! 5

min n.v.t. n.v.t.

Ik heet de leerlingen welkom en bespoedig het proces van binnenkomen.

De leerlingen komen binnen, gaan zitten en

pakken hun spullen. n.v.t.

5

min 1,3,4 1,2

Ik geef een zo duidelijk mogelijke instructie over de opdracht. Ik leg vooral de nadruk op het feit dat de leerlingen op hun individuele werk moeten reflecteren.

In deze fase luisteren de leerlingen gewoon

even. luisteren

20

34

leerlingen uit dezelfde klas. Al zal ik het werk anonimiseren (de namen zwartmaken), het is toch eenvoudig om handschriften te herkennen. Orde houden zal dus mijn belangrijkste bezigheid zijn in dit lesonderdeel. Als ik

tezamen met 5 kopieën van uitwerkingen van andere leerlingen. De leerlingen krijgen vervolgens een opdracht (op een stencil) waarbij ze hun eigen uitwerkingen moeten vergelijken met die van de anderen. Ze moeten zichzelf ranken op basis van kwaliteit van de uitleg (duidelijkheid, zorgvuldigheid) en haalbaarheid (zou je dit daadwerkelijk bij je huiswerk/op de toets ook zo kunnen doen). De leerlingen moeten deze ranking ook toelichten en aangeven waar ze zich nog in willen

verbeteren. Als zij hiermee klaar zijn, geef ik ze hun oorspronkelijke opdracht terug, door mij nagekeken. Vervolgens moeten de leerlingen ook nog reflecteren op de verschillen tussen wat de docent van het werk vond en wat de eigen perceptie was.

beargumenteren, beoordelen, beschrijven,

10

min 5 3

Als de leerlingen klaar zijn met bovenstaande opdracht, kunnen ze werken aan hun ‘gewone’ huiswerkopdrachten (die geen onderdeel zijn van de interventie, zie bijlage 8). Ze mogen hier pas aan beginnen als ze de opdrachten van het vorige lesonderdeel hebben voltooid en toestemming hebben gekregen om door te gaan.

Oefenen, stappen aangeven, berekenen

10

min 6 1,2

Afsluiting. Ik bevraag een aantal leerlingen over de uitkomsten van de ervaringen.

De leerlingen leggen uit wat ze hebben gedaan en lichten hun gemaakte keuzes toe. Ze geven aan waar ze zich nog willen verbeteren.

Beschrijven,

35

Lesplan les 4

Docent: Bongers Datum: 14-05-2019 (dinsdag) Klas: 1C

Lesonderwerp De afsluitende les over schriftgebruik. Beginsituatie Deze les is de afsluitende les over dit

Leskern* Verder oefenen met het geven van uitgebreide antwoorden op wiskunde vragen. Leerdoelen Aan het eind van deze les

- Kan de leerling voldoende en kwalitatief adequate uitleg geven bij een contextvraag.

Docentdoelen In deze les straal ik uit dat de opdracht serieus gemaakt dient te worden. Hiertoe zal het nodig zijn om te laten blijken

dat de opdracht zinvol is. Hetzelfde geldt voor de kahoot aan het einde van de les.

Boek (+ blz.) Getal en ruimte, 1V deel 2, 12e editie, blz 138, 148, 150

Media, spullen, hulp Boek, kahoot, misschien opgaven op een stencil als de opgaven in het boek ontoereikend zijn.

Tijd Lesfase* Leerdoel Wat ik doe en zeg Wat zij doen (werkvorm) Leeractiviteit *

Noem de specifieke! 5 min n.v.t. n.v.t. Ik heet de leerlingen welkom en bespoedig het proces van binnenkomen. De leerlingen komen binnen, gaan zitten en pakken hun spullen. n.v.t.

5 min Ik reflecteer met de klas op de afgelopen drie lessen.

Leerlingen doen mee aan het onderwijsleergesprek.

Reflecteren, beschrijven

3 min

Uitleg van de lesopzet. De leerlingen maken contextvragen in hun schrift. Het is belangrijk dat ze hierbij hun tussenstappen opschrijven, op zo’n manier dat ze snel tussenantwoorden kunnen vinden. Aan het eind van de les vindt er een quiz plaats waar tussenantwoorden

gevraagd worden. Tijdens deze quiz hebben de

De leerlingen luisteren gewoon even naar de

36

leerlingen geen tijd om dingen uit te rekenen, ze kunnen dus alleen gebruik maken van hun schrift en worden dus gedwongen om

tussenstappen op te schrijven. De winnaar krijgt een prijs.

27 min Ik loop rond om vragen te beantwoorden.

De leerlingen maken contextvragen in hun schrift. Het is belangrijk dat ze hierbij hun tussenstappen opschrijven, op zo’n manier dat ze snel tussenantwoorden kunnen vinden

Afhankelijk van de opgave

10 min Ik begeleid de kahoot en deel aan het einde een

prijs uit aan de winnaar. De leerlingen doen de kahoot

Reflecteren, evalueren

Lesfasen

1. Oriënteren op doel, voorkennis diagnosticeren/activeren 2. Informeren over begrippen / instrueren over vaardigheden 3. Check & feedback

4. Verwerking instrueren 5. Verwerking begeleiden

37

Bijlage 2: Vragenlijst schriftgebruik

Deze vragenlijst gaat over hoe je je schrift gebruikt bij wiskunde. Geef