• No results found

Lesvoorbereidingsformulier (Bron: Didactisch model 'van Gelder')

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Lesvoorbereidingsformulier (Bron: Didactisch model 'van Gelder')"

Copied!
5
0
0

Bezig met laden.... (Bekijk nu de volledige tekst)

Hele tekst

(1)

eventuele opmerkingen

Lesvoorbereidingsformulier (Bron: Didactisch model 'van Gelder')

Student Maurice Mans Mentor Marjon Gerris

Klas H1Eh15DA Datum les 06-10-2015 (les 2 van de 2)

Stageschool De Uitkijktoren Groep combi groep 5/6

Plaats Weert Aantal leerlingen 25

Vak Aardrijkskunde

Thema/onderwerp Afval

Deel 1 Beginsituatie groep

Beschrijving Hebben de leerlingen van groep 5 reeds een les aardrijkskunde gehad? Waar sluit de les op aan?

beginsituatie Ja, de kinderen hebben op dinsdag 22-09 een introductieles aardrijkskunde van mij gehad groep De les van vandaag sluit hierop aan

Is er een methode aanwezig?

Ja, de methode 'Wijzer!' (Noordhoff uitgevers)

Hebben de leerlingen reeds kennis gemaakt met het thema afval

Ja, in de les van 22-09 hebben we reeds het onderwerp afval aan bod laten komen Waar zijn de kinderen gevoelig voor en waar liggen kansen in actualiteit en omgeving?

Ze hebben zelf afval mee mogen nemen, betrokkenheid.

Laat de kinderen veel vertellen (vanuit hun eigen beleving)

De kinderen meenemen in verwondering. Hoe lang duurt het bijvoorbeeld dat een frietenbakje afgebroken wordt Indien je afwijkt van de lesmethode: Waarom deze les?

Deze les zal eigen ingrediënten bevatten (doorpakken op mijn vorige les), maar ook zal ik de tekst van het hoofdstuk 'Afval' uit de methode 'Wijzer!' gebruiken.

Wie zijn mogelijke ordeverstoorders? Let wel op Pygmalion-effect (self fulfilling prophecy) S, J, KA, KB.

Zijn er kinderen met concentratieproblemen? Verschil 's morgens/ 's middags?

Concentratie: JS, S, KA, KB, R

Les wordt gelijk na de middagpauze gegeven, kinderen zijn weer 'fris' Verdere bijzonderheden / welke benadering

Taakreductie/Tempo: n.v.t.

Dyslexie? Onderzoek aangevraagd bij E Onzeker: S, J

ADHD: nee

Rekenen E-score: C, JA, JB, KA, E, Ma, R, KB.

Begrijpend lezen E-score: C, J, KA, M, R, KA

(2)

Technisch lezen E-score: RA, E, M, RB, KA.

Woordenschat E-score: C, JA, T, JB, KA, M Spelling E-score: S, E, KA.

Overall matig: J, KA, E, M, R, KB , A Slordige schrijvers: M (van Montessori)

Overig: R heeft gehoorproblematiek, Elise kletst graag

Hanteer je nieuwe didactische werkvormen of zijn deze bekend? Zijn de speel- en leermiddelen bekend? Kunnen de leerlingen de activiteiten zelfstandig uitvoeren? Waar moet je eventueel hulp bieden

Kinderen zijn bekend met alle didactische werkvormen die in deze les voorkomen

Kijken kinderen hun eigen werk na? Zo ja, hoe?

Niet van toepassing bij deze les Wie zijn de uitdelers?

Niet van toepassing bij deze les

Is er nog afmaakwerk?/Wat indien kinderen klaar met opdrachten zijn?

Indien de leerlingen klaar zijn met de werkbladen:

Niet van toepassing bij deze les

Wat zou er mis kunnen gaan en hoe reageer ik hierop?

Kinderen te enthousiast.(nieuw vak, dicht bij de beleefwereld van de kinderen) Mijn tweede les aan groep 5-6, de leerlingen willen me misschien ´testen´

Van tevoren duidelijke afspraken maken.

Deel 2 Lesdoelen en persoonlijke doelen

Lesdoel(en) Wat ga je oefenen met de leerlingen / wat moeten de kinderen beheersen ? (passende procesdoelen en productdoelen) SMART

1. De leerlingen kunnen producten afval/overblijfselen, bijvoorbeeld kartonnen verpakkingen, lege flessen en potten (glas en plastic) opsommen 2. De leerlingen kunnen aan het einde van de les vertellen over het hergebruik van afval en dat dit verwerkt wordt tot nieuwe producten 3. De leerlingen kunnen aan het einde van de les vertellen dat fabrieken afval produceren bij het maken van producten

4. De leerlingen kunnen aan het einde van de les vertellen dat afvalstoffen schadelijk kunnen zijn voor het milieu.

5. De leerlingen kunnen uitleggen wat de begrippen afval, vervuiling, glasbak, biobak, compost, vuilnisbelt, hergebruik betekenen.

Dit ga ik bereiken door:

1. Ik vat de belangrijkste punten van de vorige les nog eens kort samen 2 en 3. We lezen in de methode blz. 40/41

4. In de PowerPointpresentatie zal ik laten zien hoelang een aantal afvalstoffen in de natuur achterblijven (misschien ook een echt frietenbakje) 5. In de PowerPointpresentatie zal ik bovengenoemde begrippen behandelen

Persoonlijke leerdoelen Pedagogisch (gedrag, groepsverhoudingen en groepsdynamiek):

1. Hoe zorg ik ervoor dat leerlingen die snel afgeleid zijn (J, S, KA, KB, R) de aandacht bij de les houden?

2. Kan ik ze extra motiveren met sprekende voorbeelden? Let ook op een goede beurtverdeling 3. Hoe zorg ik dat de tekst die de kinderen lezen ook daadwerkelijk binnenkomt?

(3)

Didactisch (vakspecifieke beginsituatie gekoppeld aan kennis van leerlijnen) - Kennisbasis wendbaar gebruiken 1. Ik pas de didactiek van verhalend ontwerpen toe (storyline approach)

4 componenten:

-verhaallijn -de episodes -de sleutelvragen -het wandfries

2. Ik stel zoveel mogelijk open vragen

3. Ik maak gebruik van verschillende bronnen (echt afval, foto's PowerPoint, methodeboek)

4. Ik kan deze les aan de hand van het T-pack model verantwoorden (vakinhoud, didactiek en ICT in elkaar verweven) Deel 3 Wat heb ik nodig en verantwoording

Sheet(s) n.v.t.

vorige les

Sheet(s) PowerPoint aardrijkskunde 'afval 06-10' nieuwe les

Leerlijnen/kerndoel Kerndoel 2: (taal)

zie Tule.slo.nl De leerlingen leren zich naar vorm en inhoud uit te

ook leerlijnen drukken bij het geven en vragen van informatie, het uitbrengen van verslag, het geven van uitleg, het instrueren vakintegratie en bij het discussiëren.

Leerlijnen, toelichting en verantwoording http://tule.slo.nl/Nederlands/F-L02.html Kerndoel 3: (taal)

De leerlingen leren informatie te beoordelen in discussies en in een gesprek dat informatief of opiniërend van karakter is en leren met argumenten te reageren.

Leerlijnen, toelichting en verantwoording http://tule.slo.nl/Nederlands/F-L03.html

Kerndoel 35: (wereldoriëntatie, mens en samenleving)

De leerlingen leren zich redzaam te gedragen in sociaal opzicht, als verkeersdeelnemer en als consument.

Leerlijnen, toelichting en verantwoording

http://tule.slo.nl/OrientatieOpJezelfEnWereld/F-L35.html Kerndoel 39: (wereldoriëntatie, mens en samenleving) De leerlingen leren met zorg om te gaan met het milieu.

Leerlijnen, toelichting en verantwoording

http://tule.slo.nl/OrientatieOpJezelfEnWereld/F-L39.html

Materialen Digibord (PowerPointpresentatie), leerlingenboek (blz. 40-41), afval, evt. bakken/dozen in de klas

Link filmpje n.v.t.

(4)

Deel 4 Planning les* totale tijd 60 minuten

Tijd leerstof ((aan te leren informatie) rol van de leraar welke rol nemen de leerlingen aan Materiaal

Inleiding en instructie Introductie en interactie Allereerst blik ik even terug op de vorige les, want De kinderen nemen de rol 'opnemen' en 'delen' aan A. PowerPoint (5 minuten) Duidelijke afspraken maken dat is alweer 2 weken geleden. Ze luisteren naar de leerkracht, beantwoorden

Wat is Aardrijkskunde ook alweer? Ik stel een aantal vragen en introduceer het thema de hoofdvragen en wisselen informatie uit Waarover gaat aardrijkskunde ook alweer? (met een aantal begrippen) van vandaag

Welke soorten afval zijn er?

samen verhaal lezen In het verhaal wordt duidelijk dat er na Ik stel een sleutelvraag: De kinderen nemen de rol 'opnemen' en leerlingenboek 1ste alinea het gebruiken/nuttigen van producten Wat blijft er zoal over na een feestje? 'bewerken' en 'delen' aan. Ze denken na over de blz. 40 (5 minuten) afval overblijft Ik laat sterke lezers lezen of lees het zelf voor sleutelvraag en beantwoorden deze. 1ste alinea

samen verhaal lezen Uit het verhaal blijkt dat Tom het afval Ik stel een sleutelvraag: De kinderen nemen de rol 'opnemen' en leerlingenboek rest blz. 40 scheidt. Kinderen leren dat afval Wat doet Tim? 'bewerken' en 'delen' aan. Ze denken na over de blz. 40 rest

(10 minuten) gescheiden wordt om te verwerken tot sleutelvraag en beantwoorden deze.

nieuwe producten Het si belangrijk dat ze hebben verteld

dat Tim het afval in verschillende bakken en dozen doet

samen verhaal lezen De leerlingen leren dat fabrieken afval Ik stel een sleutelvraag: hoe kan een fabriek De kinderen nemen de rol 'opnemen' en leerlingenboek blz. 41 produceren bij het maken van producten afval produceren? Kan dit giftig/ongezond zijn? 'bewerken' en 'delen' aan. Ze denken na over de blz. 41

(10 minuten) Wat zie je op de foto? sleutelvraag, zoeken in de tekst en

beantwoorden de vraag

zelfstandig opgaven Verwerken van de gelezen bladzijdes Ik geef de opdracht dat de leerlingen zelfstandig De kinderen nemen de rol 'opnemen' en werkboek

maken (blz. 23-24) de opgaven op blz. 23 en 24 van het werkboek maken' aan. Ze lezen de vragen, en zoeken in de blz. 23-24

(15 minuten) maken tekst en beantwoorden de vragen.

tweetallen

bespreken opdrachten Controleren of de kinderen de lesstof Ik bespreek de antwoorden met de leerlingen. De kinderen nemen de rol 'opnemen' en (10 minuten) hebben begrepen Ik hou het tempo hoog en zorg voor veel beurt- delen' aan. Ze luisteren naar hun klasgenoten

wisselingen ze wisselen informatie uit en bespreken de

antwoorden.

Evalueren Instructie en interactievorm Stellingen/vragen De kinderen nemen de rol 'reflecteren' en A. PowerPoint

en reflecteren welke onderwerpen zijn aan bod gekomen? Productgericht integreren' aan

(5 minuten) terugpakken van de lesdoelen *Fabrieken zorgen voor veel/weinig afval Ze geven antwoord op de vragen en zo kunnen Wandfries in PowerPointpresentatie *Fabrieksafval is soms/nooit giftig de leerlingen zich afvragen of ze voldoende

*Giftig afval mag wel/niet in de grond of water geluisterd hebben

(5)

komen Ze kunnen discussiëren over het proces

*Giftig afval mag wel/niet in de grond of water en vergelijken hun eigen reactie en emotie met Giftig afval is slecht voor: die van andere leerlingen. Daarbij reflecteren ze

A. Mensen op hun gedrag en samenwerking. (reflecteren)

B. Dieren Ze proberen de lesstof na te vertellen in eigen

C. Planten woorden (integreren)

Waarom scheiden we afval?

Procesgericht

Hoe ging het werken in tweetallen?

Algemene vragen:

*Wat ging goed en wat kan er beter? (Tips en tops)

*Vonden jullie het een leuke les?

* Volgens figuur 3.1. Schema 'Onderwijs ontwerpen', uit De Munnik 'ontwerpen van onderwijs'

Deel 5 Evaluatie met Mentor

Evaluatie Tips Tops

Feedback Mentor *Iets mindere informatie geven (compacter) *Goede PowerPointpresentatie

Marjon Gerris *Dan heb je ook wat meer tijd om de opdrachten te verwerken *Goed dat je de voorkennis van de kinderen activeert

op les * Prima dat je controleert wat er van de vorige les is blijven hangen

* Doelen benoemd

* Werken in tweetallen Feedback ASV-docent * De leeractiviteit reflecteren komt nog niet goed uit te verf (aangepast) * Ziet er goed doordacht uit Marion Steegh

op lesvoorbereiding

Feedback vakdocent * Mooi werk

Harry Litjes op lesvoorbereiding

Referenties

GERELATEERDE DOCUMENTEN

Bijlagen 2.1 Ruimtelijke weergave basisgegevens metamodellen 2.2 Werkwijze correctie metamodel “nitraat in grondwater” 2.3 Resultaten nutriëntenuitspoeling per stroomgebied

Een verschil in de resultaten is dat de dove proefpersonen zinnen die op de eerste twee zinsplaatsen onderwerp en persoonsvorm hebben staan (plaats l derhalve) het gemakkelijkst

However, the extent of resistance associated with the atypical Beijing genotype makes treatment options extremely difficult as these isolates are resistant to all first- line

‘Een situatie te creëren, waarin kin- deren betrokken bezig zijn en ge- tracht wordt elke persoon als totaliteit aan te spreken – de verstan- delijke vermogens, het zelfbesef,

In combinatie met de schoolvisie 'Samen Leren, Samen Leven' betekent dat dat die zelf- standigheid en verantwoordelijkheid niet alleen betrekking hebben op de leerlingen, maar ook

Niet alleen voor leerlingen was het dus even wennen, maar ook docenten waren er niet altijd op ingesteld.. Dat riep vragen op, want hoe breng je de leerlingen bijvoorbeeld de

Spellend lezen is een vorm van lezen waarbij een kind niet de woorden als een geheel leest, maar alleen als de reeks van klanken waaruit het woord

Wat de relatie tussen lees- en antwoordproces betreft: leerlingen die tijdens initiële lezing kernzinnen onderscheiden, vertonen noch adequater antwoordgedrag,