K o m K o m
1 2 4
3
41 3 WEEK 11 LES 1 Procent/percent
Lees, kleur het cirkeldiagram in en vul aan.
Kijk en vul in.
Los op.
Lees en los op.
1
2
3
4
Naam:_______________________________________________________ Klas:___________________
Fruithandelaar Nabil houdt zijn verkoopcijfers goed bij.
Voor de maand november berekent hij hoeveel kg van elke fruitsoort hij (per 100 kg) verkocht heeft.
Dit is 1 geheel. En dit is?
In een klas met 25 leerlingen zitten er 11 jongens en 14 meisjes.
Als de leerkracht iemand voor het bord roept, is er . % kans dat het een meisje is en . % kans dat het een jongen is.
De verkoop van kousen zorgt vandaag voor 3/5 of . % van
appelen 25%
peren 20%
sinaasappelen 15%
bananen 12%
pompelmoezen 18%
andere 10%
60% =
100 = 150% =
100 = 24% =
100 = 25% = .
100 = . 15% = .
100 = . 18% = .
100 = . 20% = .
100 = .
. 12% = .
100 = .
. 10% = .
100 = . .
125
100 = % = .
.
. . 8
100 = % 95
100 = % . . 100 = %
100 = % 100 = %
. . .
. . .
. .
. .
. .
. .
11 + 14 = 25 3/5 = %
25 15 18
150 8 60
20 12 10
24 125 95
100 75 130
100 75 130
1 3 9
3 3
1 3 1
5 6
4 20 50
2 5
5 25 10
4 25
44 56
60
11/25 = 44/100 14/25 = 56/100
Welk deel van het geheel is gekleurd? Kijk goed en vul in.
Vul in.
Vergelijk. Gebruik < of > of =.
Rangschik van klein naar groot. Gebruik > of <.
Teken het gevraagde.
5
6
7
8
9
Hieronder zie je
telkens het geheel. Teken. Hieronder zie je
telkens het deel. Teken het geheel.
25% 3
5
20% 0,8
0,25 25%
2% 2
10 .
.
0,75 0,7
1 95%
. .
0,06 60%
4
5 75%
. .
200% 1,5
9/10 120%
. . 10 =
100. = % = ,. . . .
19 20 =
100 = % = , 32
25 =
100 = % = ,
2 5 =
100 = % = , . . .
. . . . .
. . . .
=
100. = % = ,. . . .
. 100. = . = % = ,. . .
.
65% =
100 = = , 0,45 =
100 = = % 0,76 =
100 = = % 2,15 =
100 = = % . . . .
.
. . .
. . .
. 85% = = = ,
110% = = = , . . .
. . . .
.
. . .
. .
. .
. .
95% 1 9
10 105% 1,1
0 0
0
0 40 0
0 95 0
1
>
<
>
=
<
>
>
100%
< 95% < 1 < 105% < 1,1
90% 110%
<
bv.
1 128
84 7
35
65 4 45
85 95 76
1 28 215
84 70
35 70 21 84
7
13 9
17 19
11 43
85 95 76
110 128 215
7 35
65 40 45
25 20
20 20
20 25
10 20
100 100
9 10
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Lees en los op.
Vul in.
Los op twee verschillende manieren op.
1
2
3
WEEK 11
LES 2 Procent/percent nemen van een natuurlijk getal
10% of 1
. van 850 = _____________________________________________________
25% of 1
. van 600 = _____________________________________________________
50% of 1
. van 78 = _____________________________________________________
20% of 1
. van 350 = _____________________________________________________
75% of .
4 van 2000 = _____________________________________________________
60% of .
5 van 400 = _____________________________________________________
30% of .
10 van 250 = _____________________________________________________
150% of .
2 van 500 = _____________________________________________________
50% van 1400 = ___________________________ of _____________________________
10% van 1200 = ___________________________ of _____________________________
5% van 3000 = ___________________________ of _____________________________
25% van 2400 = ___________________________ of _____________________________
20% van 1500 = ___________________________ of _____________________________
15% van 800 = ___________________________ of _____________________________
60% van 900 = ___________________________ of _____________________________
In de kledingzaak ‘De kleine winst’ verkocht men deze week 1200 kledingstukken.
15% ervan zijn sweaters met een rits, dat zijn sweaters, 25% zijn T-shirts, dat zijn T-shirts en
8% zijn 7/8 broeken, dat zijn 7/8 broeken.
B
bv. 1/2 van 1400 = 700
1/10 van 1200 = 120 1/20 van 3000 = 150 1/4 van 2400 = 600 1/5 van 1500 = 300 80 + 40 = 120 6 x 90 = 540
15% van 1200 = 120 + 60 = 180 25% van 1200 = 1200 : 4 = 300 8% van 1200 = 8 x 12 = 96
5 x 140 = 10 x 70 = 700 10 x 12 = 120
5 x 30 = 150
25 x 24 = 100 x 6 = 600 20 x 15 = 300
15 x 8 = 120 60 x 9 = 540 (2000 : 4) x 3 = 500 x 3 = 1500
(400 : 5) x 3 = 80 x 3 = 240 (250 : 10) x 3 = 25 x 3 = 75 (500 : 2) x 3 = 250 x 3 = 750 850 : 10 = 85
600 : 4 = 150 78 : 2 = 39 350 : 5 = 70
300 96
180
10 4 2 5 3 3 3 3
Los op. Kies zelf op welke manier.
4
25% van 840 = ___________________________________________________________
50% van 900 = ___________________________________________________________
20% van 60 = ___________________________________________________________
10% van 1750 = ___________________________________________________________
5% van 700 = ___________________________________________________________
65% van 400 = ___________________________________________________________
80% van 350 = ___________________________________________________________
7% van 2200 = ___________________________________________________________
200% van 185 = ___________________________________________________________
11% van 500 = ___________________________________________________________
1% van 4500 = ___________________________________________________________
4% van 1600 = ___________________________________________________________
15% van 800 = ___________________________________________________________
120% van 400 = ___________________________________________________________
95% van 300 = ___________________________________________________________
3% van 2400 = ___________________________________________________________
35% van 1200 = ___________________________________________________________
9% van 8000 = ___________________________________________________________
60% van 350 = ___________________________________________________________
150% van 86 = ___________________________________________________________
49% van 500 = ___________________________________________________________
2% van 1700 = ___________________________________________________________
125% van 600 = ___________________________________________________________
1% van 750 = ___________________________________________________________
102% van 250 = ___________________________________________________________
bv. 1/4 van 840 = 210
1/2 van 900 = 450
1/5 van 60 = 12 of 2 x 6 = 12 1/10 van 1750 = 175
1/20 van 700 = 35 of 5 x 7 = 35
45
4 x 16 = 64
80 + 40 = 120 of 15 x 8 = 120 120 x 4 = 480 of 400 + 80 = 480 3 x 95 = 285 of 300 – 15 = 285
3 x 24 = 72
12 x 35 = 350 + 70 = 420 9 x 80 = 720
6 x 35 = 210 of 3/5 van 350 = 210 86 + 43 = 129
4 x 65 = 260
8 x 35 = 280 of 4/5 van 350 = 280 7 x 22 = 154
2 x 185 = 370
50 + 5 = 55 of 11 x 5 = 55
250 – 5 = 245 of 5 x 49 = 245 2 x 17 = 34
600 + 150 = 750 of 5/4 van 600 = 750 7,5
250 + 5 = 255
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Lees en los op. Is je uitkomst mogelijk?
Los op. Controleer door in de andere richting op te tellen.
Bereken het verschil. Controleer met de omgekeerde bewerking.
1
2
3
WEEK 11
LES 3 De vier hoofdbewerkingen met natuurlijke getallen tot 10 000 000 en met kommagetallen tot op 0,001
Een firma vervaardigt ramen en deuren in aluminium.
Hierbij zie je het zakencijfer van een viertal jaren.
a) Bereken het zakencijfer van 2014 en 2015 en 2016 samen.
b) Hoeveel bedroeg het zakencijfer meer in 2015 dan in 2013?
zakencijfer in euro 2013 2 981 605 2014 3 174 860 2015 3 378 091 2016 2 970 145
198 982 + 286 305 + 2 097 617 + 4095 = __________________________________
17,4 + 0,972 + 418 + 36,54 = ____________________________________________
6 108 900 + 1 074 500 + 637 900 + 1 368 900 = _____________________________
17,164 + 0,96 + 5,462 + 52,868 = ________________________________________
10 000 000 – 2 095 730 = 175,25 – 98,075 = 51 674,509 – 4986 = 67 – 19,384 = A a) ____________________________
____________________________
____________________________
b) ____________________________
____________________________
________________________ OK 9 523 096 euro in totaal
396 486 euro meer in 2015
2 586 999
9 190 200 472,912
76,454 3 1 7 4 8 6 0
3 3 7 8 0 9 1 + 2 9 7 0 1 4 5 9 5 2 3 0 9 6
1 9 8 9 8 2 2 8 6 3 0 5 2 0 9 7 6 1 7
+ 4 0 9 5
2 5 8 6 9 9 9
1 0 0 0 0 0 0 0 _ 2 0 9 5 7 3 0 7 9 0 4 2 7 0 + 2 0 9 5 7 3 0 1 0 0 0 0 0 0 0
6 1 0 8 9 0 0 1 0 7 4 5 0 0 6 3 7 9 0 0 + 1 3 6 8 9 0 0 9 1 9 0 2 0 0
5 1 6 7 4, 5 0 9
_ 4 9 8 6
4 6 6 8 8, 5 0 9
+ 4 9 8 6
5 1 6 7 4, 5 0 9 4 1 8
1 7, 4 0, 9 7 2 + 3 6, 5 4
4 7 2, 9 1 2
1 7 5, 2 5 0 _ 9 8, 0 7 5 7 7, 1 7 5 + 9 8, 0 7 5 1 7 5, 2 5 0
1 7, 1 6 4 0, 9 6 5, 4 6 2 + 5 2, 8 6 8 7 6, 4 5 4
6 7, 0 0 0 _ 1 9, 3 8 4 4 7, 6 1 6 + 1 9, 3 8 4 6 7, 0 0 0 3 3 7 8 0 9 1
– 2 9 8 1 6 0 5 3 9 6 4 8 6
Schrijf je schatting in het kader en los dan op. Vergelijk je oplossing met je schatting.
Lees, los op en vul in. Controleer met de zakrekenmachine.
4
5
• Het quotiënt van de deling van 62 409,15 door 135 (tot op 1 d) is .
• 76 keer 1308,097 is .
• Het product van 498 en 7608 is .
• Vermenigvuldig 3908,75 met 69. Je vindt . 5 295 300 : 57 = (tot op E)
De rest is ___________.
24 092,75 : 392 = (tot op 1 d)
De rest is ___________.
Mijn schatting is goed.
minder goed.
Mijn schatting is goed.
minder goed.
269 703,75 3 788 784
99 415,372
462,290 57 392
0 38 d of 0,038
6 1, 4 6 1 9 2 9 0 0
bv. tussen 90 000 en 100 000 bv. ruim 60
5 2 9 5 3 0 0 – 5 1 3
1 6 5 – 1 1 4
5 1 3 – 5 1 3 0
2 4 0 9 2, 7 5 0 – 2 3 5 2
5 7 2 – 3 9 2
1 8 0 7 – 1 5 6 8
2 3 9 5 – 2 3 5 2
4 3 0 – 3 9 2 3 8
6 2 4 0 9, 1 5 0 1 3 5
– 5 4 0 4 6 2, 2 9 0
8 4 0 – 8 1 0
3 0 9 – 2 7 0
3 9 1 – 2 7 0
1 2 1 5 – 1 2 1 5 0
1 3 0 8, 0 9 7
x 7 6
7 8 4 8 5 8 2 9 1 5 6 6 7 9 9 9 4 1 5, 3 7 2
7 6 0 8
x 4 9 8
6 0 8 6 4 6 8 4 7 2 3 0 4 3 2 3 7 8 8 7 8 4
3 9 0 8, 7 5
x 6 9
3 5 1 7 8 7 5 2 3 4 5 2 5 0 2 6 9 7 0 3, 7 5
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
WEEK 11
LES 5 Eigenschappen van diagonalen in vierhoeken
Nummer de vierhoeken volgens de synthesetabel.
1
De diagonalen in vierhoeken staan loodrecht
op elkaar. zijn even lang. snijden elkaar middendoor.
1 vierkant + + +
2 rechthoek – + +
3 ruit + – +
4 parallellogram – – +
5 trapezium + + –
6 trapezium + – –
7 trapezium – + –
8 trapezium – – –
9 vierhoek + + –
10 vierhoek + – –
11 vierhoek – + –
12 vierhoek – – –
12
1
11
7 4
5
Teken in beide vierhoeken de diagonalen (groen) en de symmetrieassen (blauw).
Waar of niet waar? Kruis passend aan.
2
3
waar niet waar Van alle parallellogrammen zijn de diagonalen even lang.
Er bestaan vierhoeken die geen trapezium zijn, waarvan de diagonalen even lang zijn en loodrecht op elkaar staan.
9
10 8
3 2
6
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
WEEK 11
LES 6 Problemen leren oplossen
waar niet waar Van alle parallellogrammen zijn de diagonalen even lang.
Er bestaan vierhoeken die geen trapezium zijn, waarvan de diagonalen even lang zijn en loodrecht op elkaar staan.
Vul het honderdveld en de legende aan.
Lees, los op en vul aan.
1
2
Teeltplan van boerderij ‘De witte hoeve’
weideland: 35%
voedingsgewassen: 42%
(tarwe en suikerbieten) voedergewas: . % (maïs)
nijverheidsgewas: . % (vlas)
OK
G Lana en Robbe hebben een tuin met een oppervlakte van 380 m2. A Ze gebruiken 25% of . m2 als groentetuin,
30% of . m2 als grasperk,
10% of . m2 voor planten en struiken,
en de rest of . % of . m2 voor terras, tuinpad en tuinhuisje.
B
OK
Bodemgebruik
95 114 38 35 133
13 10
25% van 380 = van 380 = 95 30% van 380 = 30 x 3,8 = 3 x 38 = 114 10% van 380 = 38
35% van 380 = (30% x 380) + (5% x 380) = 114 + (5 x 3,8) = 114 + 19 = 133 95 + 114 + 38 + 133 = 380
1 4
Kruis de reeks procenten aan die volledig overeenstemt met het cirkeldiagram.
Bereken de aantallen. Vul in.
3
4
Vic heeft een tuincentrum. Op de sluitingsdag controleert hij zijn voorraad.
Bodemgebruik van de Kasteelhoeve.
BOSSEN WEIDEN
BRAAKLIGGEND VOEDERGEWASSEN GRAANGEWASSEN AARDAPPELEN
bossen weiden braak-
liggend voeder-
gewassen graan-
gewassen aard-
appelen
48% 26% 4% 4% 12% 6%
47% 27% 4% 6% 11% 5%
48% 26% 4% 6% 11% 5%
48% 26% 4% 5% 12% 5%
aangekocht % verkocht stuks verkocht stuks in voorraad
150 stuks brem 24%
160 stuks sering 30%
50 stuks bamboe 18%
200 stuks iris 52%
300 stuks lavendel 75%
G A
B
OK OK
24% van 150 = 24 x 1,5 = 24 + 12 = 36 150 – 36 = 114 30% van 160 = 3 x 16 = 48 160 – 48 = 112 18% van 50 = 18 x 0,5 = 9 50 – 9 = 41 52% x 200 = 52 x 2 = 104 200 – 104 = 96 75% van 300 = 3 x 75 = 225 300 – 225 = 75
36 stuks 48 stuks 9 stuks 104 stuks 225 stuks
114 stuks 112 stuks 41 stuks 96 stuks 75 stuks
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Lees en vul aan.
WEEK 12
LES 1 Herhaling
1 Het dubbel van 375 is . 2 De helft van 2500 is .
3 8 keer 0,25 is .
4 3/10 van 25 is .
5 8 D 4 H 6 T 2 E = .
6 125 meer dan 625 is .
7 125 minder dan 1000 is . 8 4 T 6 E 2 t 8 h = . 9 0,03 meer dan 0,78 is . 10 0,05 minder dan 1,02 is .
11 Schrijf het getal vijfennegentigduizend zevenhonderd.
12 Het natuurlijk getal net voor 700 000 is .
13 Precies in het midden tussen 5 000 000 en 10 000 000 ligt . 14 1 M 4 HD 7 D 5 H = .
15 750 is het dubbel van .
16 2 000 000 is 750 000 meer dan . 17 Welk miljoental komt juist na 13 478 960?
18 4 H 7 T 2 t 5 h = . 19 2 d minder dan 0,48 is . 20 Welke waarde heeft 7 in 24,375?
24% van 150 = 24 x 1,5 = 24 + 12 = 36 150 – 36 = 114 30% van 160 = 3 x 16 = 48 160 – 48 = 112 18% van 50 = 18 x 0,5 = 9 50 – 9 = 41 52% x 200 = 52 x 2 = 104 200 – 104 = 96 75% van 300 = 3 x 75 = 225 300 – 225 = 75
750 2 x 375 = 750
750
1 250 000 2 000 000 – 750 000 = 1 250 000 699 999
625 + 125 = 750
1250 2500 : 2 = 1250
875
14 000 000
7 500 000 1000 – 125 = 875
2 8 x 0,25 = 2 x 1 = 2
46,28
470,25 1 407 500
7,5 3 x 2,5 = 7,5
0,81
0,478
0,78 + 0,03 = 0,81 8462
375 750 : 2 = 375
95 700 0,97
7 h of 0,07
1,02 – 0,05 = 0,97
Lees en vul aan.
31 0,75 is de helft van .
32 7 keer is 3,5.
33 Welk is het volgende getal in de rij? 0,275 - 0,35 - 0,425 -
34 5 is 2/3 van .
35 Trek een kring rond het grootste getal: 8,75 - 8,075 - 8,57 - 8,705.
36 Trek een kring rond de grootste breuk: 5/9 - 7/9 - 8/9 - 3/9.
37 Trek een kring rond de kleinste breuk: 1 5 - 1
7 - 1 4 - 1
6 . 38 1/7, 1/4, 1/9 en 1/10 zijn breuken .
39 2/5, 4/5, 1/5 en 3/5 zijn breuken.
40 1/3, 3/9, 4/12 en 2/6 zijn breuken.
21 3 HM 5 TM 4 M 2 HD =
22 Trek een kring rond het kleinste getal: 17 500 000 - 9 800 000 - 10 000 000 - 8 975 600.
23 100 000 000 is 8 keer .
24 5 keer is 7 500 000.
25 Het natuurlijk getal net voor 10 000 000 is .
26 In een klas zijn 12 van de 20 leerlingen meisjes, dat is . / . . 27 Trek een kring rond het grootste getal: 0,75 - 8
10 - 70% - 65 100. 28 2
8 is de helft van .
. of . . . 29 17
20 = .
100 = . , . = . % 30 1,15 = .
100 = .
. = . %
1,5 0,5
0,5 7,5
stam (echte)
(echte) (echte) gelijknamige
gelijkwaardige 1 500 000
12 500 000 354 200 000
9 999 999
5 : 2 = 2,5 3 x 2,5 = 7,5 7 500 000 : 5 = 1 500 000
100 000 000 : 8 = 12 500 000
2 x 0,75 = 1,5 3,5 : 7 = 0,5
3 5
85 85
0
23 115
2 8
1 4
115 85
20
0,8 0,7 0,65
=
: 4
: 4
12 20
3 5
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
WEEK 12
LES 2 Procent/percent nemen van natuurlijke getallen en van kommagetallen
Lees, los op en vul in.
Vul in.
1
2
Vrachtwagenchauffeur Kurt reed op maandag 620 km met zijn vrachtwagen.
10% of . km van die afstand reed hij door steden en dorpen.
75% of . km reed hij op snelwegen.
De rest of . % of . km reed Kurt op andere wegen.
50% of 1
. van 1650 = _____________________________________________________
20% of 1
. van 1250 = _____________________________________________________
25% of 1
. van 960 = _____________________________________________________
10% of 1
. van 7 = _____________________________________________________
5% of 1
. van 180 = _____________________________________________________
80% of .
5 van 150 = ____________________________________________________
75% of .
4 van 24 = ____________________________________________________
90% of .
10 van 170 = ____________________________________________________
150% of .
2 van 0,6 = ____________________________________________________
40% of .
5 van 0,25 = ____________________________________________________
75% of .
4 van 0,48 = ____________________________________________________
B 10% x 620 = 620 : 10 = 62
75% x 620 = 3/4 x 620 = 3 x 155 = 465
15% x 620 = (10% x 620) + (5% x 620) = 62 + 31 = 93
4 x (150 : 5) = 4 x 30 = 120
3 x (24 : 4) = 3 x 6 = 18
170 – (10% x 170) = 170 – 17 = 153
(100% x 0,6) + (50% x 0,6) = 0,6 + 0,3 = 0,9
2 x (0,25 : 5) = 2 x 0,05 = 0,1
3 x (0,48 : 4) = 3 x 0,12 = 0,36 1650 : 2 = 825
1250 : 5 = 2500 : 10 = 250
960 : 4 = 480 : 2 = 240
7 : 10 = 0,7
180 : 20 = 9 62
465
15 93
2
5
4
10
20
4
3
9
3
2
3
Los op twee verschillende manieren op.
Los op. Kies zelf op welke manier.
3
4
10% van 950 = ___________________________ of ______________________________
5% van 120 = ___________________________ of ______________________________
40% van 350 = ___________________________ of ______________________________
95% van 600 = ___________________________ of ______________________________
20% van 1,5 = ___________________________ of ______________________________
50% van 3,8 = ______________________________________________________________
25% van 48 = ______________________________________________________________
10% van 2,5 = ______________________________________________________________
20% van 3,5 = ______________________________________________________________
5% van 60 = _______________________________________________________________
150% van 6,5 = _____________________________________________________________
45% van 80 = ______________________________________________________________
2% van 950 = ______________________________________________________________
90% van 6 = _______________________________________________________________
11% van 360 = _____________________________________________________________
1% van 75 = _______________________________________________________________
3% van 250 = ______________________________________________________________
9% van 1600 = _____________________________________________________________
300% van 19 = _____________________________________________________________
4% van 75 000 = ____________________________________________________________
105% van 3000 = ___________________________________________________________
75% van 7,2 = ______________________________________________________________
95% van 20 = ______________________________________________________________
3,8 : 2 = 1,9 of de helft van 3,8 is 1,9 48 : 4 = 12 of 1/4 van 48 is 12 2,5 : 10 = 0,25 of 1/10 van 2,5 is 0,25 3,5 : 5 = 0,7 of 1/5 van 3,5 is 0,7 60 : 20 = 3 of 5 x 0,6 = 3 950 : 10 = 95
120 : 20 = 6 4 x 35 = 140 600 – 30 = 570 1,5 : 5 = 0,3
10 x 9,5 = 95 5 x 1,2 = 6
2/5 x 350 = 2 x 70 = 140 95 x 6 = 570
20 x 0,015 = 10 x 0,03 = 0,3
75 : 100 = 0,75 3 x 2,5 = 7,5
(10% x 1600) – (1% x 1600) = 160 – 16 = 144 3 x 19 = 57
6,5 + 3,25 = 9,75 of 3/2 x 6,5 = 3 x 3,25 = 9,75 (50% x 80) – (5% x 80) = 40 – 4 = 36
950 : 50 = 19 of 2 x 9,5 = 19 (100% x 6) – (10% x 6) = 6 – 0,6 = 5,4 (10% x 360) + (1% x 360) = 36 + 3,6 = 39,6
75 000 : 25 = 3000 of 4 x 750 = 3000
(100% x 3000) + (5% x 3000) = 3000 + 150 = 3150 3/4 x 7,2 = 3 x 1,8 = 5,4
(100% x 20) – (5% x 20) = 20 – 1 = 19
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
WEEK 12
LES 3 Herhaling
Lees en los op. Kijk of je uitkomst mogelijk is.
Controleer daarna met de zakrekenmachine. .
a) Zoek de som van 29,43 en 6,195 en 270 en 38,5 en 7,089.
b) Hoeveel is 6 401 837 meer dan 1 094 263?
c) Bereken het product van 4609 en 758.
d) Hoeveel is 679 keer 1804,6?
e) Hoeveel keer gaat 708 in 1 594 416?
f) Het nauwkeurig quotiënt van 14 314,14 gedeeld door 45 (tot op 1 d) is .
75 000 : 25 = 3000 of 4 x 750 = 3000
(100% x 3000) + (5% x 3000) = 3000 + 150 = 3150 3/4 x 7,2 = 3 x 1,8 = 5,4
(100% x 20) – (5% x 20) = 20 – 1 = 19
1 225 323,4
3 493 622
2252 keer
318,092 5 307 574 meer
351,214
4 6 0 9
x 7 5 8
3 6 8 7 2 2 3 0 4 5 3 2 2 6 3 3 4 9 3 6 2 2
1 8 0 4, 6
x 6 7 9
1 6 2 4 1 4 1 2 6 3 2 2 1 0 8 2 7 6 1 2 2 5 3 2 3, 4
2 9, 4 3 6, 1 9 5 2 7 0
3 8, 5
+ 7, 0 8 9
3 5 1, 2 1 4
6 4 0 1 8 3 7 – 1 0 9 4 2 6 3 5 3 0 7 5 7 4
1 5 9 4 4 1 6 7 0 8
– 1 4 1 6 2 2 5 2
1 7 8 4 – 1 4 1 6
3 6 8 1 – 3 5 4 0
1 4 1 6 – 1 4 1 6 0
1 4 3 1 4, 1 4 0 4 5
– 1 3 5 3 1 8, 0 9 2
8 1 – 4 5
3 6 4 – 3 6 0
4 1 4 – 4 0 5
0 9 0
– 9 0
0
Meet de driehoeken en vul hun namen op de juiste plaats van de tabel in.
Bij welke figuur past de naam ‘ruit’ het best? Kruis aan.
Waar of niet waar? Kruis passend aan.
1
2
3
WAAR NIET WAAR Van elke rechthoek zijn de diagonalen even lang.
Een ruit met vier gelijke hoeken is een vierkant.
De diagonalen van een trapezium zijn altijd even lang.
Een parallellogram met vier gelijke zijden is een ruit.
Een stomphoekige driehoek kan gelijkzijdig zijn.
zijden hoeken
3 gelijke 2 gelijke 3 met een
verschillende lengte 1 stompe en 2 scherpe
1 rechte en 2 scherpe 3 scherpe
A B
C F
E
D G
I
H
GHI
ABC DEF
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Kijk goed naar de foto. Los de vragen op en voer de opdracht uit..
Teken het spiegelbeeld.
4
5
as
1 2
3
4
5 6
7
8 9
10
11
12 13 14
15
• Welke drie figuren zijn balken? Noteer de nummers: ____________________________ . Eén van die drie balken is een _______________________ .
• Hoeveel niet-veelvlakken zijn er? _______________________
Hoeveel ervan hebben geen enkel plat oppervlak? _______________________
• Benoem volgende ruimtefiguren en schrijf iets over de eigenschappen ervan.
a. nummer 3 : ___________________________________________________________
___________________________________________________________
b. nummer 9 : ___________________________________________________________
___________________________________________________________
c. nummer 11: ___________________________________________________________
___________________________________________________________
Teken de figuur over, gelijk van vorm én van grootte.
6
cilinder - Heeft één gebogen oppervlak en twee vlakke zijvlakken.
De vlakke zijvlakken (de cirkels / schijven) zijn evenwijdig.
bol - Alle punten van het grensvlak liggen even ver van het middelpunt van de bol.
veelvlak - Het grondvlak van deze piramide is een vierkant.
De vier andere grensvlakken zijn (gelijke) driehoeken.
bv.
4 en 6 en 10 kubus (nr. 4)
7
2
Lees en los op.
Lees en los op.
1
2
We zien van alles onderweg.
Een groothandelaar is onderweg met een lading appelen in kistjes.
Het brutogewicht van de lading is 15 000 kg. Het nettogewicht bedraagt 92%.
V Hoeveel kg appelen vervoert die groothandelaar?
Hoeveel kistjes van 20 kg appelen zijn dat?
Let op! Er zijn twee vragen! Dus ook 2 ... antwoorden!
G B S
A
Op een gewestweg telt men bij een verkeerstelling gedurende 1 uur 320 personenauto’s.
Men telt ook de vrachtwagens (50% van het aantal personenauto’s), de motoren (15% van het aantal vrachtwagens),
de fietsen (110% van het aantal vrachtwagens), en de bromfietsen (5% van het aantal vrachtwagens).
V Vul de tabel aan.
A B
OK
soort vervoermiddel personenauto’s vrachtwagens motoren fietsen bromfietsen
aantal 320 160 24 176 8
50% van 320 = 160 15% van 160 = 16 + 8 = 24 110% van 160 = 160 + 16 = 176 5% van 160 = 160 : 20 = 8
bruto 15 000 kg netto 92%
8% van 15 000 = 8 x 150 = 1200 15 000 – 1200 = 13 800
13 800 : 20 = 1380 : 2 = 690 bruto – netto = tarra
100% – 92% = 8%
Hij vervoert 13 800 kg appelen.
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Kijk, lees en los op.
Lees en los op.
Lees en los op.
3
4
5
Jelle krijgt voor zijn verjaardag van oma een nieuwe fiets en een stevige kleurrijke fietshelm. Oma koopt beide in de aanbieding ter gelegenheid van de opening van een nieuwe fietsenzaak.
V Hoeveel moet oma betalen?
G B
A OK
jongens- of meisjesfiets
€ 380 –15% fietshelm
€ 65 –20%
Vrachtwagenchauffeur Maxime werkt ongeveer 8 uur per dag tegen 18 euro/uur (netto). In de maand november werkte hij 165 uren. Zijn nettoloon is 55% van zijn brutoloon.
V Wat is het brutoloon van Maxime voor de maand november?
B S
A OK
De leerlingen van de derde graad gaan langlaufen. Ze zitten met 150 personen, leerlingen en begeleiders, op 3 bussen. 40% van de leerlingen zijn meisjes en 10% van de personen zijn begeleiders.
V Hoeveel jongens gaan er langlaufen?
B S
A OK
10% van 150 = 15 40% van 135 = 4 x 13,5 = 2 x 27 = 54 165 x 18 = 3300 – 330
= 2970
fiets: e 380 – 15% helm: e 65 – 20%
15% van 380 = 38 + 19 = 57 380 – 57 = 323 20% van 65 = 2 x 6,5 = 13 65 – 13 = 52 323 + 52 = 375
Oma moet 375 euro betalen.
Er gaan 81 jongens langlaufen.
Het brutoloon van Maxime is 5400 euro.
55%
2970
5%
270
100%
5400
– 15 – 54
: 11 : 11
20 x 20 x
150 135 81
Eerst schatten, dan oplossen, ten slotte je schatting en oplossing vergelijken.
Los op. Is je uitkomst mogelijk?
Los op. Noteer je tussenstappen.
Lees en los op. Controleer met de zakrekenmachine.
1
2
3
4
Mijn schatting is 25 x 10 200 Ik schat. __________________________________ goed.
Ik los op. __________________________________ minder goed.
8480 : 40 Ik schat. __________________________________ goed.
Ik los op. __________________________________ minder goed.
23,5 + 5,95 Ik schat. __________________________________ goed.
Ik los op. __________________________________ minder goed.
735,5 – 98,85 Ik schat. __________________________________ goed.
Ik los op. __________________________________ minder goed.
2,94 + 176 + 4,06 = _______________________________________________________
580 000 – 87 000 – 113 000 = _______________________________________________
2900 : 4 : 25 = ___________________________________________________________
5 x 16 400 x 20 = _________________________________________________________
(16,5 – 9,75) x 8 x 12,5 = __________________________________________________
621 000 : 10 000 (tot op E) = _________________ rest __________
12,65 : 6 (tot op 1 t) = _________________ rest __________
Vermenigvuldig het verschil van 11,9 en 35 met 15.
_____________________________________________________________________
Deel het product van 150 000 en 6 door 300.
_____________________________________________________________________
10 000 x 1000 = ________________________________________________________
147 800 + 90 000 = _____________________________________________________
9 000 000 – 5 450 000 = _________________________________________________
2 750 000 : 50 = ________________________________________________________
bv. > 250 000
250 000 + 5000 = 255 000 bv. ruim 210
848 : 4 = 424 : 2 = 212 bv. bijna 30
23,45 + 6 = 29,45 bv. > 635
635,5 + 1,15 = 636,65
10 000 000
247 800 – 10 000 = 237 800 3 550 000
275 000 : 5 = 550 000 : 10 = 55 000
7 + 176 = 183
580 000 – 200 000 = 380 000 2900 : 100 = 29
100 x 16 400 = 1 640 000 6,75 x 100 = 675
62 1000
2,1 0,05
(35 – 11,9) x 15 = 23,1 x 15 = 231 + 115,5 = 346,5
(150 000 x 6) : 300 = (1500 x 6) : 3 = 3000
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Lees en los op.
Los op.
Los op.
Los op.
5
6
7
8
1% van 1500 = _______________________
3% van 1500 = _______________________
9% van 1500 = _______________________
20% van 1,5 = ________________________
25% van 7 = _________________________
90% van 2,4 = ________________________
105% van 5 = ________________________
1/10 van 4200 = ______________________
7/10 van 6000 = ______________________
1/5 van 6300 = ______________________
4/5 van 350 = ______________________
10% van 35 000 = _____________________
20% van 35 000 = _____________________
80% van 35 000 = _____________________
10% van 280 = _______________________
25% van 280 = _______________________
75% van 280 = _______________________
15% van 8 = _________________________
60% van 0,5 = ________________________
200% van 1,3 = _______________________
10% van 0,75 = _______________________
3/4 van 1,6 = ________________________
3/2 van 1,8 = ________________________
1/6 van 5,4 = ________________________
5/6 van 0,18 = ________________________
50% van 42 800 = _____________________
150% van 428 = ______________________
99% van 42 800 = _____________________
John vergelijkt zijn uitgaven van de maand december met die van zijn zus Johanna.
V Vul de tabel aan.
G A
B
OK inkomen uitgegeven gespaard
John 1900 euro 95%
Johanna 1790 euro 9/10
420
7 x 600 = 4200 1260
4 x 70 = 280 5% x 1900 = 5 x 19 = 95 van 1790 = 179
1,5 : 5 = 0,3 7 : 4 = 1,75 2,4 – 0,24 = 2,16 5 + 0,25 = 5,25
15
3 x 15 = 45 9 x 15 = 135
3500 7000 28 000
3 x 0,4 = 1,2 3 x 0,9 = 2,7 0,9
5 x 0,03 = 0,15
0,8 + 0,4 = 1,2 6 x 0,05 = 0,3 2 x 1,3 = 2,6 0,075
28 70
3 x 70 = 210
21 400
428 + 214 = 642
42 800 – 428 = 42 372 179 euro
95 euro
1 10
Vul de tabel aan en herleid.
Vul in.
Herleid eerst en rangschik dan.
Bereken het verschil in omtrek tussen de cirkel en de ingeschreven regelmatige zeshoek.
1
2
3
4
710 m2 = . a . ca 8000 m2 = . a
12 308 m2 = . ha . a . ca 54 a 19 ca + _________________ = 1 ha
45 ca = . m2 6 a 15 ca = . m2 2 ha 38 ca = . m2
2 ha – _________________ = 78 a 55 ca km2 10 000 m2
(hm2) 100 m2
(dam2) m2 dm2 cm2
ha a ca
een stuk bouwgrond
van 395 m2 = . a . ca
een akker van
2 ha 64 a 35 ca = . m2
1 ca 95 dm2 2 m2 9000 cm2
4000 a 0,5 km2
______________ ______________ ______________
______________
______________ ______________ ______________
______________
350 000 m2 ________
45 ha ________
> > >
< < <
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
5 m 5 m
3
3 95 95
26 435 64
2 35
45
7 10
615 80
20 038
90 dm2
4500 a 9000 cm2
0,5 km2 200 dm2
3500 a 95 dm2
45 ha 95 dm2
50 ha = 5000 a 1 ca
4000 a 1 m2 = 100 dm2
4000 a 2 m2
350 000 m2
1 ha 21 a 45 ca 45 a 81 ca
1 23 08
omtrek cirkel = (2 x r) x π
= 2 x 5 m x 3,14 = 31,4 m omtrek zeshoek = 6 x 5 m = 30 m verschil: 31,4 m – 30 m = 1,4 m
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
kg
Meet eerst de afmetingen die je nodig hebt en bereken dan wat gevraagd wordt.
Bereken de oppervlakte.
Lees en los op.
5
6
7
• de omtrek van de rechthoek
_______________________________________
_______________________________________
• de omtrek van de cirkel
_______________________________________
_______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
oppervlakte figuur
➀
________________________________________________________oppervlakte figuur
➁
________________________________________________________oppervlakte figuur
➂
________________________________________________________oppervlakte figuur
➃
________________________________________________________oppervlakte figuur
➄
________________________________________________________oppervlakte figuur
➅
________________________________________________________Een cilindervormige olietank moet geschilderd worden.
Hij is 8 meter lang en zijn diameter is 2 meter.
Bereken zijn oppervlakte.
➀
3 m 5 dm10 dm
➁
12 cm
20 cm
➂
50 m
100 m
➄
5 m
9 m
4 m
➃ ➅
1,2 km
2 x (6 cm + 4 cm) = 20 cm
2 x r x π = 2 x 2 cm x 3,14
= 12,56 cm 6 cm
4 cm
opp. cirkels / schijven = 2 x (r x r x π) = 2 x (1 m2 x 1 x 1 x 3,14) = 6,28 m2 omtrek cirkel / schijf = (r + r) x π = d x π = 2 m x 3,14 = 6,28 m
opp. zijvlak = b x h = 1 m2 x 6,28 x 8 = 50,24 m2 totale oppervlakte = 50,24 m2 + 6,28 m2 = 56,52 m2
r x r x π = 1 m2 x 3 x 3 x 3,14 = 28,26 m2 b x h = 1 dm2 x 10 x 5 = 50 dm2
= 1 cm2 x = 120 cm2 b x h = 1 km2 x 1,2 x 1,2 = 1,44 km2
= 1 m2 x = 2500 m2
(1 m2 x 9 x 5) + (1 m2 x ) = 45 m2 + 10 m2 = 55 m2 b x h
2 b x h
2
20 x 12 2
5 x 4 2 100 x 50
2
Vul de rijtjes van de veelvouden aan.
Trek een kring rond de gemeenschappelijke veelvouden.
Vul de rijtjes van de veelvouden aan. Noteer het k.g.v. (verschillend van nul).
Zoek het k.g.v. Noteer de veelvouden van het grootste getal en stop wanneer je een getal vindt dat deelbaar is door het kleinste getal.
1
2
3
5 0 5
15 0 15
4 0 4
5 0 5
10 0 10
6 14
Het k.g.v. van 6 en 14 is .
20 25
Het k.g.v. van 20 en 25 is .
3 12 18
Het k.g.v. van 3 en 12 en 18 is .
veelvouden van het grootste getal Het k.g.v. van 2 en 9 is . ______________________________________
Het k.g.v. van 4 en 14 is . ______________________________________
Het k.g.v. van 6 en 10 is . ______________________________________
Het k.g.v. van 8 en 18 is . ______________________________________
Het k.g.v. van 16 en 20 is . ______________________________________
0 9 18 0 14 28 0 10 20 30 0 18 36 54 72 0 20 40 60 80 18
28 30
36 100 42
72 80
10 15 20 25 30 35 40
30 45 60 75 90 105 120
8 12 16 20 24 28 32 36 40
10 15 20 25 30 35 40 45 50
20 30 40 50 60 70 80 90 100
0 6 12 18 24 30 36 42 48
0 14 28 42 56 70 84 98 112
0 20 40 60 80 100 120 140 160 0 25 50 75 100 125 150 175 200
0 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30 33 36 39
0 12 24 36 48 60 72 84 96 108 120 132 144 156 0 18 36 54 72 90 108 126 144 162 180 198 216 234
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Vul het k.g.v. in.
Maak de breuken eerst gelijknamig en vergelijk ze dan.
Lees en los op.
4
5
6
Het k.g.v. van 6 en 15 is . ______________________________________
Het k.g.v. van 4 en 9 is . ______________________________________
Het k.g.v. van 4 en 5 en 8 is . ______________________________________
Het k.g.v. van 9 en 12 en 18 is . ______________________________________
4
5 en 13
15 .
. en .
. , dus .
. . .
.
____________________________
8
21 en 5
14 .
. en .
. , dus .
. . .
.
____________________________
11
15 en 13
20 .
. en .
. , dus .
. . .
.
____________________________
13
16 en 19
24 .
. en .
. , dus .
. . .
.
____________________________
11
12 en 17
20 .
. en .
. , dus .
. . .
.
____________________________
Maya, Cynthia en Pauline zitten samen bij de kapster.
Maya komt er om de 3 weken, Cynthia om de 4 weken en Pauline om de 6 weken.
V Na hoeveel weken zitten ze opnieuw samen bij de kapster?
B
A OK
3 4 6 0 9 18
0 14 28 0 10 20 30 0 18 36 54 72 0 20 40 60 80
0 3 6 9 12 15 18 0 4 8 12 16 20 24 0 6 12 18 24 30 36
0 15 30
0 9 18 27 36 0 8 16 24 32 40 0 18 36
Het k.g.v. is 15.
Het k.g.v. is 42.
Het k.g.v. is 60.
Het k.g.v. is 48.
Het k.g.v. is 60.
30 36
40 36
Na 12 weken zitten ze opnieuw samen bij de kapster.
12
16
44
39
55 15
42
60
48
60
13
15
39
38
51 15
42
60
48
60
4
8
11
13
11 5
21
15
16
12
13
5
13
19
17 15
14
20
24
20
<
>
>
>
>
Rangschik de foto’s naar de positie van de fotograaf
(van de fotograaf staat het verst naar de fotograaf staat het dichtst).
Bespreek de kijklijnen/viseerlijnen. Kruis aan.
Kruis telkens de schaduw aan die bij de tekening past.
1
2
3
A Wie ziet de slede? B Wie nam de foto?
verst minder ver dichter dichtst
A B C D
C A D B
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Kijk, lees en vul het dagschema en de grafiek aan.
1
We zijn met velen
op de wegen.
WEEK 14
LES 7 Problemen leren oplossen
dagschema van een vrachtwagenchauffeur
• Brugge-Kortrijk (80 km/uur*) 3/4 uur rijden km
• Kortrijk 75 minuten lossen en laden
• Kortrijk-Leuven (80 km/uur*) 90 minuten rijden km
• Leuven 1 uur lossen en laden
• Leuven-Brugge (60 km/uur*) 2 uur en 30 min. rijden km
* gemiddelde snelheid
afgelegde afstand in km
tijd 350
300 250 200 150 100 50
0 1 uur 2 uren 3 uren 4 uren 5 uren 6 uren 7 uren
S B
OK 60
120
150
Kortrijk: 60 km ver na 3/4 uur
3/4 x 80 = 60 (3/4 uur + 75 minuten = 2 uren) Kortrijk-Leuven: 90 min. à 80 km/uur = 120 km
in Leuven: 60 km + 120 km = 180 km ver na 3,5 uren Leuven-Brugge: 2,5 x 60 km = 150 km ver
in Brugge: 180 km + 150 km = 330 km na 7 uren
Vul de verhoudingstabellen aan.
Kijk, lees en los op.
Lees, kijk en vul in.
2
3
4
1 uur of
60 min. 1 min. 15 min. 6 uur 1 uur 5 uur
60 km 300 km
1,5 km 18 km 375 km
Onze oren worden regelmatig op de proef gesteld in het verkeer.
Noteer het aantal decibels.
• gedempt spreken
______________________________
• een trein op een ijzeren brug
______________________________
• een opstijgend straalvliegtuig
______________________________
• pijngrens
lege accu
elektrische defecten
andere ongeval onvoldoende onderhoud
mechanische defecten
19%
. %
. %
6%
10%
15%
pijngrens opstijgend straalvliegtuig
rockconcert trein op ijzeren brug
schreeuwen straatverkeer normaal gesprek
kantoor schrijfmachine gedempt spreken zacht spelende radio
fluisteren ruisen van bladeren
gehoordrempel
NB-Infografiek
Het aantal pechgevallen als gevolg van mechanische defecten aan wagens verhoudt zich als 2 tot 3 ten opzichte van elektrische defecten.
Bekijk goed het cirkeldiagram en vul de ontbrekende percentages aan.
Vervolledig de volgende zin:
A Op 500 defecten zijn er te wijten aan een lege accu.
S B
OK
40 decibel
90 decibel
120 decibel
20
95
30
1 km 90 km
15 km 12 km 50 km 250 km
22,5 km 450 km 75 km
12 min.
19 + 15 + 10 + 6 = 50
2 tot 3 (op 5) 100 – 50 = 50
20 tot 30 (op 50) 5 x 19 = 95
}
10 x 10 xK o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Lees, kijk, vul aan en los op.
Lees, vul de heuristiek aan en los op.
Teken alle mogelijke symmetrieassen in de logo’s.
5
6
7
Een verdeler koopt een vrachtwagen in voor 210 000 euro.
S
V Bereken de verkoopprijs.
G B
A OK
inkoopprijs winst verkoopprijs
Een geladen vrachtwagen weegt 24 500 kilogram.
De lading (netto) en het gewicht van de lege vrachtwagen (tarra) verhouden zich als 5 tot 2.
Bereken het gewicht van de lading.
OK
I = 210 000 euro w = 1/6 van I
De verkoopprijs is 245 000 euro.
V = I + w = 210 000 + x 210 000 = 210 000 + 35 000 = 245 000 of: V = 7 x w = 7 x (210 000 : 6) = 7 x 35 000 = 245 000
netto tarra
24 500 : 7 = 3500
tarra 2 x 3500 = 7000 netto 5 x 3500 = 17 500 bruto = 24 500 kg verhouding tussen netto en tarra is 5 tot 2.
Hoe groot is het nettogewicht?
Het nettogewicht is 17 500 kg, het tarragewicht is 7000 kg.
I w
V
1 6
5 + 2 = 7
}
V G S B
A
Noteer zo eenvoudig mogelijke gelijknamige breuken. Vergelijk ze. Gebruik > of < of =.
Noteer gelijkwaardige breuken.
Vul gelijkwaardige breuken in.
Vul gelijkwaardige breuken aan op de as.
1
2
3
4
1
2 en 2
3 .
. en .
. , dus .
. . . .
1
4 en 1
6 .
. en .
. , dus .
. . . .
2
3 en 3
4 .
. en .
. , dus .
. . . .
4
7 en 3
5 .
. en .
. , dus .
. . . . 5
6 en 4
5 .
. en .
. , dus .
. . . .
7
10 en 5
8 .
. en .
. , dus .
. . . . 19
20 en 24
25 .
. en .
. , dus .
. . . .
7
12 en 5
9 .
. en .
. , dus .
. . . .
.
100 = 1 .
. 20 = 3
.
6
9 = . 3
20
8 = . 4
35
50 = . 10
80
100 = .
10 = . . 20
25 = . 5
9
15 = . 5
30
48 = . 8
750
1000 = 100 = . . .
10 = 4
. .
10 = . . .
200 = 3 .
. 9 = .
.
0 1 2
0 1
0 1
. 8
. 8
. 8
. 8
. 8 .
.
. .
. .
. .
. . 3
3
8 20
25 28
95 21
4
2
9 21
24 25
96 20
1 <
1 >
2 < 4 <
5 > 7 >
19 < 7 >
2
1
3 3
4 5
24 5
6
12
12 35
30 40
100 36
6
12
12 35
30 40
100 36
15 6
8 14
8 7
10 2
4 4 4 4 4
1 2 5 7 10
5 3
4
2 4 10 14 20
75
2
7
4
3
5 150
4 3
5 5
5
4
20 4
2
4
3 7
6 10
20 12
3
6
4 5
5 8
25 9
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
41 3
Plaats de breuken op de juiste plaats.
Trek een kring rond de breuken die gelijkwaardig zijn aan de gegeven breuk.
Vul aan.
Noteer telkens de eenvoudigste gelijkwaardige breuk.
Lees en los op.
5
6
7
8
9
4
16 = . .
10
15 = . .
8
32 = .
.
27
18 = . . 18
20 = . .
25
50 = . .
60
100 = . .
150
1000 = . .
Mats, Xiang en Milo gaan samen op reis, maar ze geven niet evenveel uit.
Mats geeft 1/4 van het totale budget uit, Xiang 7/20 en Milo 2/5 ervan.
Wie heeft het minst en wie heeft het meest uitgegeven?
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
12
10 25/30 9
10 15
24 45
60 20
24 35/48 3/4 16
12 100
75 5
4 8/6 20
12 15
20 9 10 3
5 3
20 11
10 7
5 1 4 7
8 1
2 13
8 5
4 3 2
0 1
0 1
6
10 = .
. = . .
: 2 4 x
: 2 4 x
4
12 = .
. = .
. = . .
: 4 10 x : 5
: 4 10 x : 5
5 6 4 3
2
10 5 20
6 30
3 20
5
3
4 4 2
1
9 3 3
2 10
1 12
3
2
1 1 3
1 4
1 2
7 8
5 4
3 2
13 8 7 5 11
10 9
10 3
5 3
20
1/4 en 7/20 en 2/5 Milo gaf het meest uit.
5/20 8/20
}
Mats gaf het minst uit.Lees, kleur en los op.
Kijk naar de breukenladder en vul in.
Los op.
Lees en los op. Schrijf de breuken eerst zo eenvoudig mogelijk.
Vereenvoudig ook de uitkomsten tot hun eenvoudigste vorm.
1
2
3
4
Er zijn . hokjes. Kleur er eerst 1
3 van en daarna 1
5 in een andere kleur.
Hoeveel hokjes heb je gekleurd? . van de . hokjes
Er zijn . schijfjes. Kleur er eerst 1
2 van en doorstreep daarna 1
4 bij de gekleurde.
1 3 + 1
5 = . . + .
. = . .
1 2 + 1
3 = . . + .
. = . .
1 3 + 1
6 = . . + .
. = . . = .
.
9 10 – 1
2 = – = = 2
3 + 2 9 = .
. + . . = .
. 1 2 – 2
5 = . . – .
. = . .
4 5 – 1
2 = . . – .
. = . . 2
5 + 1 2 = .
. + . . = .
.
7 10 + 1
5 = . . + .
. = . .
2 3 – 1
6 = . . – .
. = . .
1 2 – 3
8 = . . – .
. = . . 1
2 – 1 4 = .
. – . . = .
.
1 – . . = 3
4 1 – .
. = 7 15 5
8 + .
. = 1 11
20 + . . = 1
het geheel
18 16
15
10 1 17
13 12
14
19
a) Vermeerder 9
12 met 5 10. b) Verminder 45
100 met 1 5 . c) Bereken het verschil tussen 5
3 en 9 15. d) 10 + 7 + 12 =
15
4
6
9
10
10 10
10
6
8 15
4
6
9
10
10 10
10
10
6 6 6 10 10 5
15 20
4 8
2
6
8 15
4
6
9
10
10 10
10
6
8 3
1
2
2
4
5 5
2
1
3 8
1
5
8
1
3 9
9
9
2 1 3 5 4 2
8 9
1 3
1
3
1 5
2
3
6
5
8 4
7
4
4 15
8
=
15
12
9 12 + 5
10 = 3 4 + 1
2 = 3 4 + 2
4 = 5
4 of 1 (en) 1 4 45
100 – 1 5 = 9
20 – 1 5 = 9
20 – 4 20 = 5
20 = 1 4 5
3 – 9
15 = 25 15 – 9
15 = 16
15 of 1 (en) 1 15 2 + 7 + 2 = 6 + 7 + 6 = 19 of 2 (en) 1
1 2
K o m K o m
1 2 4
3
K o m K o m
1 2 4
3
Kijk, lees en los op.
Los op. Je mag met breuken en kommagetallen werken.
Lees en los op.
5
6
7
a) Vermeerder 9
12 met 5 10. b) Verminder 45
100 met 1 5 . c) Bereken het verschil tussen 5
3 en 9 15. d) 10 + 7 + 12 =
Hoe groot is het verschil in lengte tussen beide latten?
Hoeveel bedraagt het gewichtsverschil tussen het zwaarste en het lichtste pak?
Je wil 3/4 l fruitsap en 1/2 l fruitsap in dezelfde fles gieten.
Kruis aan welke fles je gebruikt. Leg uit waarom.
___________________________________________________
___________________________________________________
3/5 m 1/2 m
275 g 3/10 kg 1/4 kg
1 l 1,5 l 75 cl
1 m + 1
4 m = anderhalve l + 3
4 l = 1 kg – 2
5 kg = 3 m – 1
5 m =
1/2 l – 1/4 l = 3
4 kg + 75/100 kg = 0,6 m + 3/10 m = 0,7 l – 2/5 l =
0,5 kg – 1
8 kg = 0,75 m + 1
4 m =
Het gezin Liessens gaat op reis naar Portugal.
De eerste dag leggen ze 2/5 en de tweede dag 1/4 van de totale afstand af.
V Welk deel van de afstand moeten ze de derde dag nog afleggen?
B S
A OK
2 5 + 1
4 = 8 20 + 5
20 = 13 20 1 – 13
20 = 7 20
De derde dag moeten ze nog 7/20 van de afstand doen.
3
5 m – 1
2 m = 6
10 m – 5
10 m = 1
10 m (of 10 cm)
3
10 kg – 1
4 kg = 6
20 kg – 5
20 kg = 1
20 kg (of 50 g)
3
4 l + 1
2 l = 3
4 l + 2
4 l = 5
4 l (of 1,25 l) 5
4 l is meer dan 1 l. Er is maar 1 fles waar 1,25 l in kan.
4
4 m + 1
4 m = 5 4 m 5
5 kg – 2
5 kg = 3 5 kg 2
4 l – 1 4 l = 1
4 l 6
10 m + 3
10 m = 9 10 m 4
8 kg – 1
8 kg = 3 8 kg
1,5 l + 0,75 l = 2,25 l 3 m – 0,2 m = 2,8 m
3
4 kg + 3
4 kg = 6
4 kg = 3 2 kg 7
10 l – 4 10 l = 3
10 l 3
4 m + 1
4 m = 4
4 m = 1 m
1/5 1/5 1/4
7/20
Los op. Houd rekening met de komma!
Gebruik rekenvoordelen. Controleer met de zakrekenmachine.
1
2
9 1 7 9 1 217
________
8 7 4, 5 6 32
________
2 1 9 0 0 0 146
________
1 0 6 8 9, 6 408
________
8 2 2 4 0 600
________
1 1 6, 9 6 4 361
________
2 6 0, 9 7 5 275
________
1 7 6, 7 1 2 398
________
De rest is __________.4 T of 40
137
0,444 26,2
0,949
0,324
1500
423 – 6 4 27,33
2 3 4 – 2 2 4
1 0 5
– 9 6
9 6 – 9 6 0 – 8 6 8
4 9 9 – 4 3 4
6 5 1 – 6 5 1 0
– 6 0 2 2 2 – 1 8 0
4 2 4 – 4 2 0 4 – 1 4 6
7 3 0 – 7 3 0 0
– 8 1 6
2 5 2 9 – 2 4 4 8
8 1 6 – 8 1 6 0
– 1 0 8 3 8 6 6 – 7 2 2
1 4 4 4 – 1 4 4 4 0
– 2 4 7 5 1 3 4 7 – 1 1 0 0
2 4 7 5 – 2 4 7 5 0
– 1 5 9 2 1 7 5 1 – 1 5 9 2
1 5 9 2 – 1 5 9 2 0