• No results found

Lesdoelen? - De kinderen kunnen procenten uitrekenen van verschillende maten; - De kinderen kunnen de juiste getallen aanwijzen op de getallenlijn.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Lesdoelen? - De kinderen kunnen procenten uitrekenen van verschillende maten; - De kinderen kunnen de juiste getallen aanwijzen op de getallenlijn."

Copied!
5
0
0

Bezig met laden.... (Bekijk nu de volledige tekst)

Hele tekst

(1)

Opdracht: Rekenles met rekenweb Naam student: Brigitte Burgerhout Praktijkschool: O.B.S De Duinroos

Begeleider/ les beoordeeld door: Nicole van Bourgonje Handtekening begeleider praktijkschool:

Lesopzet

Bij deze opdracht krijgen de kinderen te maken met procenten en getallen op de getallenlijn.

Deze les is zelf ontwerpen, maar heeft de doelen die uit de methode gehaald zijn.

In de les krijgen de kinderen instructie over het uitrekenen van procenten. In de supermarkt kopen mensen pakken appelsap, maar hoeveel echte appelsap krijg je daadwerkelijk in je pak? Op het plaatje staat dat er in elk pak maar 30 % echte appelsap in zit. Nu moet er uitgerekend worden hoeveel milliliter 30 % is bij verschillende pakken appelsappen. Als eerste legt de leerkracht door middel van Smart Notebook uit hoe je dit uit kan rekenen. Het eerste voorbeeld doet de leerkracht voor, de andere opgave laat ze enkele leerlingen

voordoen.

Als tweede onderwerp krijgen de kinderen instructie over het juist invullen van

getallenlijnen. Het gaat om kommagetallen van 0 tot 10. Op het bord heb ik gebruik gemaakt van een getallenlijn. Boven de getallenlijn hangen ballonnen, de kinderen moeten de juiste getallen noemen bij elke ballon.

Wanneer de instructie gegeven is en de vragen van de kinderen beantwoord is, gaan de kinderen zelfstandig aan het werk in hun schrift aan de bijbehorende opdrachten. Achter in de klas staan er vier computers aan waar de kinderen de getallenlijn met ballonnen nog extra gaan oefenen, deze opgave komt van rekenweb.

Als leerkracht loopt je door de klas om te kijken of de kinderen de opdracht op de computer en in hun schrift juist uitvoeren.

Lesverloop

De doelen van deze les staan beschreven in het rekenboek van de kinderen. Ik zorg dus dat de kinderen hun rekenspullen erbij pakken. Achter in de klas heb ik de computers al

aangezet op het juiste programma bij rekenweb. De kinderen kijken mee naar het bord, waar ik op Smart Notebook een les heb voorbereid. Door middel van het digibord krijgen de kinderen instructie over het uitrekenen van procenten en het juist invullen van een

getallenlijn. Nadat ik de instructie gegeven heb en de eventuele vragen beantwoord heb, vertel ik dat elk kind zowel de opdrachten uit het boek en de opdracht van de computer moet uitvoeren. Ik loop door de klas om eventueel hulp te bieden wanneer dat nodig is. De kinderen werken zelfstandig aan de opdrachten en de algemene regels van de klas gelden.

Lesdoelen?

- De kinderen kunnen procenten uitrekenen van verschillende maten;

- De kinderen kunnen de juiste getallen aanwijzen op de getallenlijn.

(2)

Materialen?

- Digibord - Computers - Rekenspullen Evaluatie

De les is goed verlopen. De kinderen deden enthousiast mee en vonden het leuk dat ik gebruik maakten van een ander bord. Normaal werken we met gynzy, maar dit keer had ik mijn les uitgewerkt op een Smart Notebook bestand.

Omdat ik kinderen naar het bord liet komen, waren de kinderen geprikkeld. De kinderen vonden het op het begin lastig om procenten uit te rekenen, maar nadat we een aantal voorbeelden op het bord voorgedaan hadden, wisten ze het later zelfstandig uit te rekenen.

De getallenlijn werd eerst als makkelijk onderdeel gezien, maar omdat ik gebruik maakte van getallen die erg op elkaar lijken (0,5 ; 0,05; 0,55) raakten de kinderen in de war en zagen inderdaad dat je snel een fout maakt als je niet goed kijkt naar de stappen op een getallenlijn.

Reflectie:

Wat ging goed en hoe kwam dat?

Ik had de aandacht van de kinderen, dit kwam omdat ik pas begon nadat het helemaal stil was. Ook kwam het omdat ik de les helemaal uitgewerkt had op het bord, het was goed voorbereid en dat gaf duidelijkheid en rust bij de kinderen. De kinderen mochten de opgave op het bord komen uitrekenen, zo waren de kinderen geboeid bij de les.

Het programma van rekenweb deed het goed en de opdrachten zijn goed gemaakt door kinderen. Het was goed van mij dat ik voor mijn les alle computers al had openstaan op rekenweb.

Wat kan beter/anders en hoe?

Ik had misschien nog wat meer opdrachten op rekenweb kunnen neerzetten. De kinderen waren erg enthousiast over het werken met rekenweb, normaal doen ze rekenen alleen maar uit hun boek.

Hoe vond je deze les gaan?

Ik vond de les goed gaan. Ik had me goed voorbereid en dat was terug te zien. De kinderen waren rustig en luisterden aandachtig naar mijn instructie. Ik deed er goed om door de kinderen de opgaven op het bord uit te laten rekenen. Iedereen wilde naar het bord toe, dus iedereen deed goed mee. Tijdens het zelfstandig werken ging het goed. Ik hield de kinderen stil en de overgang met computer en opdrachten uit het boek ging goed.

(3)

Feedback en handtekening van de mentor/ begeleider praktijkschool.

Wat ging goed?

De kinderen luisterden aandachtig en vonden het leuk dat ze ook eens op de computer aan rekenen konden.

Waardevolle inzet van ICT?

Ja, je hebt een mooie instructie gegeven door middel van het digibord. Erg duidelijk en veel aandacht aan besteed.

Welke tips/adviezen?

Je was vergeten aan te geven wat de kinderen moesten doen als ze klaar waren met

rekenen. Je wist het alsnog goed op te pakken door op het bord een aantal opdrachten neer te zetten.

Wat vindt de mentor van de wijze waarop ICT is ingezet bij deze les?

Leuk om te zien dat je veel aandacht besteed had aan de instructie op het digibord. Je merkt meteen dat de kinderen meer betrokken zijn. Daarnaast erg leuk dat er een lesje aan de computer gekoppeld was, de kinderen reageerden daar erg enthousiast op.

(4)
(5)

Referenties

GERELATEERDE DOCUMENTEN

Zie hoe groot de liefde, die de Vader schenkt, Dat wij worden genoemd kind'ren van God, Kind'ren van God, kind'ren van God.. En dat is wat

Wanneer een kind onbekwaam is, mag een hulpverlener alleen vertrouwelijke informatie doorgeven aan zijn ouders of opvoedingsverantwoordelijken wanneer dit ‘in het belang van het

Verschillende van hun rechten worden beperkt door de COVID-19-maatregelen: het recht op onderwijs, het recht op vrije tijd en ontspanning, het recht op (mentale) gezondheid, het

Mijn moeder was wiskundige en wij mochten met onze oma thuisblijven en ik was al vier jaar toen ik begon met lezen en zo, dus soms oma’s en zo kunnen meer voor ons

De vaststelling dat socio-economische verschillen in de rol van ouders (en bijgevolg in de vrijetijdsbesteding van jongeren) niet zozeer te wijten zijn aan de doelen

Het is precies dit soort van spreken, de- ze invulling van wat opvoeden is of kan zijn, die niet meer ter sprake gebracht wordt omdat opvoe- den voor ons vandaag een heel

worden, met eerbied gezegd, door de Geest dood gedrukt. Als dit niet plaats heeft is de mens toch zo'n ellendig hoogmoedig schepsel, ook een bekeerd mens. Hij zou alles wel willen