• No results found

Het weerbericht HANDLEIDING VOOR DE LEERKRACHT

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Het weerbericht HANDLEIDING VOOR DE LEERKRACHT"

Copied!
7
0
0

Bezig met laden.... (Bekijk nu de volledige tekst)

Hele tekst

(1)

Tijdens deze les gaan de leerlingen ervaren dat er programma’s op het internet zijn die voor ons het weer voorspellen. Ook leren ze de verschillende aspecten van weer.

De les heeft zowel doe- als praatopdrachten en is daardoor afwisselend en interactief.

Totale duur: 35 minuten

VERBINDING MET BEROEPEN EN DE ARBEIDSMARKT

Zo zetten meteorologen de skills uit deze les ook in om het weer te voorspellen. Bijvoorbeeld bij het het KNMI, Buienradar en Weeronline.

LESOPBOUW

• Introductie: Kijken naar het weerbericht en daarover praten (10 min)

• Verdieping: Praten over weersymbolen en wat ze betekenen (5 min)

• Doen: Kijken op internet naar het weer van morgen (10 min)

• Afronding: Een weerbericht maken (10 min) VOORBEREIDING & BENODIGDHEDEN

Van te voren kun je een aantal dingen doen:

• Lees de handleiding en de bijlage

• Digi-bord met internetverbinding: klik door de slides voor op het digibord

• Probeer, bij wijze van een test, de stappen uit bij de website www.buienradar.nl

• Print de pagina’s van de weersymbolen (Bijlage 1) en knip ze doormidden, zodat je grote weerkaartjes krijgt

• Lamineer de temperatuurkaart en windkrachtkaart uit Bijlage 2 zodat de kinderen erop kunnen schrijven met een whiteboardstift

Het weerbericht

DOEL VAN DE LES Domein curriculum

2021 Leerdoelen digitale

vaardigheden Kerndoel vak 21st century skills

1 Data en informatie

DG1.2 Digitale data 1 Mediawijsheid De leerling maakt kennis met verschillende media en mediadragers

1 Taal

De leerlingen leren informatie te verwerven uit gesproken taal. Ze leren tevens die informatie, mondeling of schriftelijk, gestructureerd weer te geven

1 Probleem oplossen

2 Informatievaardigheden De leerling weet dat informatie vertaald kan worden naar een presentatievorm als een foto, tekening, verhaal ed.

2 Orientatie op jezelf en de wereld De leerlingen leren hoe je weer en klimaat kunt beschrijven met behulp van temperatuur, neerslag en wind

2 Creatief denken

INTRODUCTIE Openingsslide

Slide 2, Praten met de klas

De kinderen gaan kijken naar een kort weerbericht. Daarna ga je met hen in gesprek over het weer.

Dit is een weerbericht. Maar waar bestaat het weer eigenlijk uit? Luister goed naar de weervrouw! Wat voor woorden horen er bij het weer. Hierbij kun je denken aan; regen, sneeuw, onweersbuien, wind, temperatuur etc. Maak een woordspin met eventueel tekeningen erbij.

(2)

2 2

Stichting FutureNL ontwikkelt onafhankelijk lesmateriaal. © 2019 Iedereen mag deze les downloaden, delen en uitprinten (alleen niet als je er geld

mee wilt verdienen). Doen! Creative Commons licence: CC BY-NC-ND 4.0. Deze les is gemaakt door Gerben van Baaren.

2

VERDIEPING

Slide 3, Praten en denken

Pak de verschillende weersymbolen erbij. Vraag aan de kinderen wat de symbolen betekenen. (De betekenis van de symbolen staat in Bijlage 3)

BEROEPENSLIDE/ARBEIDSMARKT Slide 4, Handig om te leren omdat...

Meteorologen, weermannen of -vrouwen, gebruiken allerlei com-puters om het weer te voorspellen. Ze meten daarmee de temperatuur, de windkracht, de neerslag. En ze kijken waar de wind vandaan komt. Dat doen ze niet alleen hier maar ook op andere plekken op de wereld. En met alles wat ze dan weten kunnen computers uitrekenen wat voor weer het morgen kan worden.

Ze hebben dan meestal nog gelijk ook!

DOEN

Slide 5, Doen

We gaan zo meteen een weerbericht maken voor morgen. Maar daar hebben we informatie voor nodig. We willen weten hoe warm of koud het wordt, of de zon gaan schijnen en of er neerslag komt (dus regen of sneeuw).

We gaan samen kijken op een website. Deze website gebruikt ook verschillende informatiebronnen om het weer te

voorspellen. Samen met de kinderen ga je kijken op de site van buienradar.nl. Stel de plaats van de school in.

Je kunt nu op de radar drie uur vooruit kijken. Je ziet de regenbuien (als ze er zijn) voorbij komen. Als je naar beneden scrollt zien de kinderen allerlei informatie.

Bespreek deze informatie en haal met de kinderen de belangrijkste informatie eruit voor morgen:

• Wat wordt de temperatuur?

• Gaat de zon schijnen?

• Komt er neerslag (en eventueel windkracht)?

AFRONDING Slide 6, Doen

Dus we hebben nu gezien wat voor weer het wordt morgen, maar wie kan het vertellen? Doe net alsof jij de meteoroloog (weervrouw of man) bent!

De kinderen kunnen gebruik maken van de verschillende weersymbolen. Ze kunnen iets vertellen over de belangrijkste kenmerken van het weer (temperatuur, gaat de zon schijnen, komt er neerslag en eventueel windkracht).

Je kunt eventueel het weerbericht opnemen en de dag erop af laten spelen. Is de verwachting uitgekomen?

(3)

BIJLAGEN VOOR DE LEERKRACHT Bijlage 1 - Weersymbolen

(4)

2 4

Stichting FutureNL ontwikkelt onafhankelijk lesmateriaal. © 2019 Iedereen mag deze les downloaden, delen en uitprinten (alleen niet als je er geld mee wilt verdienen). Doen! Creative Commons licence: CC BY-NC-ND 4.0. Deze les is gemaakt door Gerben van Baaren.

Bijlage 2 - Temperatuur- en windkaart

(5)
(6)

2 6

Stichting FutureNL ontwikkelt onafhankelijk lesmateriaal. © 2019 Iedereen mag deze les downloaden, delen en uitprinten (alleen niet als je er geld mee wilt verdienen). Doen! Creative Commons licence: CC BY-NC-ND 4.0. Deze les is gemaakt door Gerben van Baaren.

Bijlage 3 - Informatie weersymbolen

vrijwel onbewolkt (zonnig en helder)

zwaar bewolkt

mix van opklaringen hoge bewolking

zwaar bewolkt met lichte regen

zwaar bewolkt en regen

bewolkt en kans op pittige (onweers)buien

(7)

opklaringen en lokaal nevel of mist

zwaar bewolkt met lichte sneeuwval.

Temperatuur

de verwachte minimale temperatuur in blauwe cijfers de verwachte maximale temperatuur in zwarte cijfers

Windkracht

Van 0 (geen wind) tot 12 (orkaan)

bron: https://www.buienradar.nl/overbuienradar/legenda

Referenties

GERELATEERDE DOCUMENTEN

De verwachtingen voor de rest van 2016 zijn gematigd positief als het gaat om de verbetering van mobile service revenues.. Vanuit de Europese Commissie blijft de druk hoog om de

U kunt deze brief overhandigen aan de praktijkassistente van uw huisarts en tegelijkertijd een afspraak met uw huisarts maken om de informatie over uw aandoening te bespreken..

Als uw kind na de operatie in het ziekenhuis nog niet geplast heeft, moet u thuis in de gaten houden dat uw kind wel binnen 24 uur na de operatie geplast heeft.. Lukt het uw kind

Uw aanvragend arts heeft bij het aanvragen van het onderzoek aangegeven of en hoe u moet stoppen met bloedverdunnende medicijnen als u deze gebruikt.. Is dit voor u niet

Na beëindiging van het onderzoek wordt het materiaal door de dialyseverpleegkundige verwijderd, en wordt de prikplaats ongeveer 15 minuten afgedrukt.. De verpleegkundige

(oud) leidingsweekend,...). Indien de uiteindelijke groep een andere samenstelling blijkt te hebben, wordt dit beschouwd als niet naleven van de overeenkomst. 10) De huurder

De engel zei: omdat je geen geloof gehecht hebt aan mijn woorden, die op bestemde tijd in …………gaan, zal je niet kunnen spreken. Hij leidt

Andere = Private of openbare terreinen die niet gelinkt zijn aan een woonfunctie Hoog AHR = APA of ACD is dagzomend. Laag AHR, PHR = niet duurzaam verhard en