Instituut voor Bewaring en Verwerking van 'Tuinbouwproducten, Haagsteeg 6, Wageningen,
tel.2045-K 8370.
RAPPORT NO : 733 UITGEBRACHT AAN;
ONDïïüïZEP B 18. Gasbewaring van Lombarts
Cal-ville op de V.V.Z.B, te Goes. Seizoen 1955-'56.
B 18. Gasbewaring van Lombarts Calville op de V.V.Z.B, te Gross. Seizoen 1955-1956.
Aansluitend op de proef van 1954-1955 werden de vruchten voor zover mogelijk van dezelfde telers betrokken.
Een teler kon zijn medewerking niet verlenen, daar er on-voldoende vruchten aanwezig waren. In de plaats hiervan werden-vruchten van het onderstammenproefveld vanSieland's Proeftuin betrokken.
De vruchten werden op 10/10'55 geplukt en de daarop volgende dag al of niet gewikkeld in de proefgascelletjes geplaatst. Het personeel van het pakstation V.Y.Z.B, te Goes wikkelde de vruchten. Op 9/3'56 is de proef in zijn geheel geruimd, waarna de verkregen gegevens in procenten van het eindgewicht zijn berekend.
Sen andere berekening, waarbij steeds van het netto begingewicht wordt uitgegaan, was hierbij niet mogelijk, omdat de vruchten
aan hst begin van de proef niet op netto gewicht waren afgewogeix TABEL I en II
Vergelijken wij de uitkomsten, dan zien vre dat tussen de
ongewikkelde en gewikkelde vruchten zeer belangrijke verschil-len voorkomen.
De ongewikkelde vruchten, in de gascel bewaard, vertonen een zeer hoog percentage Scald tegenover de gewikkelde vruchten, waar-in zelfs een laag percentage Scald voorkomt.
Bij de vruchten afkomstig van het onderstammenproefveld zien v/e eenzelfde beeld, alleen met dit verschil dat in de ongewikkelde vruchten per onderstam enige schommeling voorkomt. Bij de gewik-kelde vruchten zien we deze schommeling niet optreden.
Bezien v/e de controlepartij, die in do gewone cel is bewaard, dan ligt het beeld geheel omgekeerd, n.1. het percentage gaaf is hierbij betrekkelijk hoog, terwijl het percentage Scald laag ge-noemd mag worden.
Het verschil tussen de ongewikkelde en gewikkelde vruchten is hierbij belangrijk ten gunste van de ongewikkelde vruchten. Het zelfde zien we ook bij de vruchten van het onderstammenproefveld, waarbij kan worden opgemerkt, dat het percentage gaaf nog ongeveer
2
-Ook hierbij zien we verschillen tassen ongewikkelde en gewik-kelde vruchten die echter ten gunste van de gewikgewik-kelde partij uit-vallen.
Vergelijkt men tot slot de controle met de vruchten die gewik-keld in de gascel hebben gestaan, dan treden in de bovenste groep belangrijk grotere verschillen ,o-p,die in het voordeel van de gasbe-waring zlja..
Het percentage uitval aan stek en rot is zeer gering, vooral bij de vruchten afkomstig van Zeeland's Proeftuin.
I.B.V.T. no: 6047«
vdP/leC. Wageningen, 12 februari 1957. Coll. :5|.
B 1 8 . Lombarts C a l v i l l e fo c o2- 12 fo 0o V . V , Z.B. Goes 1955-1956 Herkomst Krijger en W.P. Herkomst Z e e l . P r o e f t . Z e e l . P r o e f t . t y p e I I I IV IX XVI I I I IV IX XVI Ongewikkeld Bew. Gas Contr Bew. Gas C o n t r . Gaaf 8.5 7.2" 15.7 7 . 8 5 .79.2 2 8 . 3 1 9 . 7 0 1 1 . 8 2 9 . 7 •97.9 8 6 . 2 83.1 9 2 . 8 6 0 . 6 P a r a s i t a i r Stek 0.1 0 0.1 0 . 0 5 0 . 3 0 0 0 0 0 0 1.5 0 0 . 5 1 .0 Hot 1.8 2 . 6 4 . 2 2 . 1 2 . 6 4 . 8 0 1.0 0 . 3 0 . 5 0 0 1 .0 1.5 0 S c a l d 8 9 . 2 9 0 . -179.2 8 9 . 6 0 1 7 . 8 6 6 . 4 8 0 . 3 9 8 . 7 87.7 6 9 . 3 1.7 1 1 . 6 1 5 . 4 5.1 3 8 . 3 S t i p 0.1 0.1 0 . 0 5 -0 0 0 0 0 * 0 0 0 0 0 Gewik Gaaf 9 2 . 6 9 2 . 9 185.5 9 4 . 7 5 7 2 . 2 9 9 . 3 9 9 . 2 9 9 . 7 9 9 . 3 9 9 . 5 9 3 . 7 9 6 . 0 8 7 . 0 8 3 . 4 9 8 . 4 k e l d Je 3,X*clS ÜteTT 0 0 0 0 2 . 7 0 0 . 3 0 0 . 0 , 0 0 1.0 2.1 0 i t a i r "Hot 0 . 3 1.3 1.6 0 . 8 0 3 . 4 0 . 3 0 . 3 0 0 . 3 0 . 2 5 0 0 0 9 . 9 0 S c a l d 3.9 2 . 8 6.7 3.35 2 1 . 6 0 0 0 . 2 0 0 5.5 3.9 11.9 4.1 1.5 S t i p 3 . 2 2 . 8 5 . 8 2 . 9 0 0 :